powiat rzeszowski
Zespół Szkół Energetycznych w Rzeszowie kupi moduł fotowoltaiczny i turbinę wiatrową wraz z osprzętem. Projekt będzie realizowaniu dzięki wsparciu PGE Energia Ciepła, której rzeszowski „energetyk” jest szkołą partnerską.
Dzięki nowemu zakupowi uczniowie będą mogli sprawdzić działanie instalacji wytwarzających energię elektryczną. Zestaw wzbogaci wyposażenie szkolnej pracowni odnawialnych źródeł energii.
Młodzież pracując w grupie, nauczy się współdziałania i odpowiedzialności za siebie oraz własne decyzje, zapoznają się też z nowymi technologiami – mówi Zbigniew Zagrodnik, dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych w Rzeszowie.
W Zakładzie Karnym w Rzeszowie rozpoczęła się akcja „Puszka z Puszki”. Funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej zbierają karmę dla zwierząt z rzeszowskiego schroniska „Kundelek”. Przy wejściu na teren Zakładu stanęły oznakowane kosze z logo akcji i wizerunkami psa i kota, gdzie można zostawiać puszki i torby z karmą. Akcje można wspomóc też finansowo, wrzucając dowolny datek do skarbonki. Karma trafi do czworonożnych podopiecznych schroniska na początku lutego.
Organizatorami akcji są: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie, Zakład Karny w Rzeszowie i Zarząd Wojewódzki NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników SW w Rzeszowie.
(PAP)
Kwestia mienia gminy Głogów Małopolski w przyłączonym do Rzeszowa 1 stycznia Pogwizdowie Nowym nadal nierozwiązana. Samorządowcy z Głogowa zarzucają władzom stolicy Podkarpacia opieszałość.
Prowadzone od kilku miesięcy rozmowy dotyczą m.in. remizy strażackiej ze sprzętem, szkoły podstawowej z wyposażeniem komputerowym oraz nowej hali sportowej. Nie podpisano jeszcze porozumienia w tej sprawie. Burmistrz Głogowa Paweł Baj zwraca też uwagę, że gmina ta nadal dostarcza wodę i odbiera ścieki od mieszkańców Miłocina, chociaż od 2019 roku jest on częścią Rzeszowa.
Rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki wyjaśnia, że ustalenia dotyczące spraw majątkowych w przyłączanych do miasta sołectwach są czasochłonne i wymagają podpisania aktu notarialnego. Władze Rzeszowa obiecują m.in., że przejmą na siebie zobowiązania finansowe dotyczące nowej hali sportowej w Pogwizdowie. W kwestii odpłatności za przejęcie sieci wodno-kanalizacyjnej w Miłocinie ma się wypowiedzieć Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Osoby urodzone w 1953 roku i pobierające wcześniejszą emeryturę, mogą wystąpić o naliczenie jej na korzystniejszych zasadach.
W piątek, pracownicy Rzeszowskiego Oddziału ZUS, będą pełnić dyżur telefoniczny. Powiedzą, komu przysługuje wyrównanie emerytury i kiedy zostanie wypłacone. W trakcie dyżuru eksperci wyjaśnią też, kiedy emerytura zostanie przeliczona z „urzędu”, a kto musi w tej sprawie złożyć wniosek.
Ubezpieczeni, którzy nie składali wniosku o emeryturę w wieku powszechnym, mogą go zgłosić najpóźniej do 11 stycznia tego roku.
Dyżur w rzeszowskim ZUS-ie jutro od godz. 9:00 do 10:30 pod numerem tel. 17 858 61 85.
Dziś oficjalnie otwarto obwodnicę Dynowa. Powstała w ciągu drogi wojewódzkiej nr 835 Lublin – Przeworsk – Grabownica Starzeńska. Ma prawie 4 kilometry. Budowa drogi trwała nieco ponad rok i kosztowała 35 mln zł. Projekt był współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, a wartość dotacji wyniosła ponad 28 mln 800 tys. złotych.
Obwodnica pozwala ominąć centrum miasta kierowcom podróżującym trasą Lublin - Wysokie - Biłgoraj - Sieniawa - Przeworsk - Kańczuga - Dynów - Grabownica Starzeńska.
Pozwala także na lepsze skomunikowanie całego regionu i południowej części powiatu rzeszowskiego, w tym również lepszej dostępności z drogi krajowej nr 94 i autostrady A4 w kierunku Bieszczadów.
Od nowego roku sołectwo Pogwizdów Nowy będzie nowym osiedlem Rzeszowa. W związku z tym w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej od 4 stycznia uruchomiony zostanie tymczasowy Punkt Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa. Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku od 10.00 do 18.00. Będą tam przyjmowane wnioski np. o wydanie lub wymianę dowodu osobistego, o zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, oraz wymeldowanie z pobytu stałego lub czasowego.
W punkcie tym będzie można zarejestrować pojazd, zgłosić jego sprzedaż, odebrać lub wymienić prawo jazdy, a także dowód rejestracyjny.
W zakresie podatków możliwe będzie złożenie informacji i deklaracji podatkowej.
Ponadto będą przyjmowane m.in. deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami, wnioski o wydanie i odbiór Rzeszowskiej Karty Miejskiej, oraz przyznanie uprawnień do bezpłatnej komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży szkolnej.