powiat przeworski
83-letni mieszkaniec Sieniawy spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia. Okazało się, że ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.
Dyżurny przeworskiej komendy otrzymał wczoraj zgłoszenie, że na ul. Jana Pawła II w Sieniawie, kierujący Renault podczas cofania uderzył w zaparkowanego citroena i odjechał. Dzięki świadkom oraz pozostawionej na miejscu tablicy rejestracyjnej funkcjonariusze ustalili sprawcę. Okazało się, że starszy mężczyzna w grudniu ubiegłego roku stracił uprawnienia do kierowania pojazdami. Teraz o jego losie zadecyduje sąd.
Za kierowanie pojazdem mechanicznym, pomimo decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Przeworscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który z cmentarza kradł metalowe krzyże z nagrobków. Funkcjonariusze ustalili, że 64-letni mieszkaniec gminy Przeworsk regularnie odwiedzał cmentarz w Świętoniowej. Wyrywał metalowe krzyże z nagrobków, a potem skradzione elementy ciął i sprzedawał w skupie złomu.
Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyźnie zarzutów. Przyznał się do kradzieży 8 krzyży, z których trzy zostały odzyskane. Za ograbienie grobu lub innego miejsca spoczynku zmarłego grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Klub Seniora uruchomiono w miejscowości Jagiełła w podprzeworskiej gminie Tryńcza. Na organizowane tam zajęcia będzie uczęszczać 15 osób. Zainteresowanie było znacznie większe, ale nie dla wszystkich wystarczyło miejsca. Seniorzy będą uczęszczać na zajęcia trzy razy w tygodniu po 4 godziny, w przyszłości – jeśli będzie takie zapotrzebowanie – częściej.
W klubie seniora mogą liczyć na zajęcia rehabilitacyjne, różne warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi. Chodzi o to, aby jak najlepiej zagospodarować wolny czas seniorom.
Na Podkarpaciu działa ponad 50 Domów i Klubów Dziennego Pobytu dla osób starszych utworzonych dzięki dotacji z rządowego programu „Senior Plus”. W tym roku powstanie kilkanaście kolejnych.
W gminie Przeworsk powstało Centrum Integracji Społecznej. Utworzono je na we wsi Chałupki na piętrze budynku szkoły, które gmina kosztem 2 mln zł przystosowała i wyposażyła do potrzeb CIS-u. Ze szkoleń zawodowych w pracowniach gospodarczej, gastronomicznej i krawieckiej skorzysta około 30 osób długotrwale bezrobotnych, niebawem ruszy rekrutacja.
Centrum Integracji Społecznej w Chałupkach jest najmłodszą tego tylu placówką w regionie. Największy staż ma CIS utworzone w 2008 roku przez rzeszowskie Towarzystwo pomocy im św. Brata Alberta. Na Podkarpaciu działają 22 Centra Integracji Społecznej.
W Zarzeczu koło Przeworska dziś uroczystości pogrzebowe Izabeli Dzieduszyckiej. Założycielka i długoletnia przewodnicząca Związku Rodowego Dzieduszyckich herbu Sas zmarła 25 grudnia w wieku 92 lat. Ostatnie pożegnanie rozpocznie się o 13:00 różańcem w kościele parafialnym w Zarzeczu, pół godziny później odprawiona zostanie Msza święta, a po niej nastąpi odprowadzenie trumny do krypty pod kościołem. W uroczystościach będzie można wziąć udział online na kanale YouTube.
Izabela Dzieduszycka była długoletnią prezes Przymierza Rodzin prowadzącego szkoły, była związana z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz współzałożycielką Instytutu Przestrzeni Obywatelskiej. We współpracy z władzami samorządowymi doprowadziła do powstania w rodzinnym Pałacu w Zarzeczu Muzeum Dzieduszyckich. Wspierała edukację młodzieży z Podkarpacia.
Centrum Kultury w Tryńczy w powiecie przeworskim będzie bardziej funkcjonalne i nowoczesne. Przerwę w działalności kulturalnej, spowodowaną trwającą pandemią wykorzystano na gruntowny remont. To przebudowa i adaptacja poddasza z przeznaczeniem na salę multimedialną, wyposażenie pomieszczeń w brakujący sprzęt, a także montaż windy dla osób starszych i niepełnosprawnych. Odnowiona zostanie też elewacja budynku.
Prace potrwają do końca roku. Trynieckie Centrum Kultury dostało na wykonanie prac dotację w wysokości 300 tys. zł. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.