powiat mielecki
Grzegorz Gałuszka został nowym szefem mieleckiego pogotowia ratunkowego.
Stanowisko to objął po rozstrzygnięciu konkursu ogłoszonego przez powiat mielecki. Grzegorz Gałuszka problemami służby zdrowia zajmuje się od wielu lat. Pracę zawodową rozpoczynał właśnie w pogotowiu najpierw jako sanitariusz a potem ratownik. Był m.in. dyrektorem Szpitala Powiatowego w Busku-Zdroju, zarządzał też szpitalem w Proszowicach.
Zadeklarował, że pracownicy mieleckiego pogotowia będą mieli ważny głos w dyskusji o kierunkach rozwoju stacji, a nie tylko wykonywali jego polecenia. "Stawiam na partnerstwo i sądzę, że wszyscy razem jesteśmy w stanie rozwijać pogotowie" - powiedział Grzegorz Gałuszka. Z poprzednią szefową pogotowia powiat mielecki rozwiązał umowę po decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd unieważnił procedurę konkursową, w wyniku której była już dyrektor została wybrana.
Mieleckie pogotowie jest jednym z wiodących w regionie: "Najważniejsze wymaganie wobec nowego dyrektora jest takie, aby taką rangę nie tylko utrzymać, ale nawet podnieść, co będzie niezbędne w nadchodzącym czasie – powiedział członek Zarządu Powiatu Mieleckiego Andrzej Chrabąszcz.
W Mielcu ruszyła szpitalna Poradnia Diabetologiczna. To odpowiedź na prośby osób chorych na cukrzycę i środowisk skupionych wokół miejscowego Koła Diabetyków.
Poradnia działa w budynku tzw. „Czwórki” mieleckiego szpitala. Funkcjonuje na bazie kontraktu z NFZ, 3 dni w tygodniu, w godzinach dopołudniowych i popołudniowych. Można zarejestrować się do dwóch lekarek – specjalistek endokrynologii.
Na cukrzycę choruje już ponad 3 mln Polaków. Światowa Organizacja Zdrowia nazywa to już nie tylko chorobą cywilizacyjną, ale epidemią XXI wieku
Mielec zajął 20 miejsce w ogólnopolskim rankingu miast przyjaznych firmom . To jednocześnie najwyższe miejsce wśród miast Podkarpacia.
Zestawienie przygotował Instytut Europejskiego Biznesu , który na potrzeby konkursu przeanalizował dane finansowe ponad 50 tysięcy firm z prawie 5,5 tysiąca miejscowości. Na podstawie opracowanych danych wyłoniono 398 miast, w których wartość firm w przeliczeniu na na mieszkańca jest większa niż 10 tysięcy złotych. I to tym miastom został przyznany prestiżowy tytuł “Miasto Przyjazne Firmom 2018”. W Mielcu, wartość 88 firm w przeliczeniu na jednego mieszkańca to 229 tysięcy złotych. W Kostrzynie w województwie wielkopolskim , który zwyciężył w klasyfikacji, współczynnik ten sięga miliona 900 tysięcy złotych.
W pierwszej pięćdziesiątce zestawienia Instytutu Europejskiego Biznesu znalazły się jeszcze dwa miasta z naszego województwa; na 29 miejscu jest Nowa Sarzyna i na 46 Rzeszów.
Mielecki szpital specjalistyczny włączył się do programu "Dieta Mamy". Pacjentki w ciąży mają pięć pełnowartościowych posiłków, na talerzu nie brakuje m.in świeżych owoców, warzyw i deserów. Każda pacjentka może również umówić się na indywidualną sesję z dietetykiem, a po wyjściu ze szpitala uzyskać darmową konsultację.
"Dieta Mamy" to pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Celem jest popularyzowanie zasad zdrowego żywienia. To również odpowiedź na ubiegłoroczny raport NIK'u. Wynikało z niego, że w posiłkach podawanych pacjentom za mało jest witamin i mikroelementów, dużo zaś soli, tłuszczu i polepszaczy
Mielecki magistrat przypomina o konieczności zachowania higieny na basenie. Powodem jest kolejne w ostatnim czasie wyłączenie z użytkowania jednej z niecek pływalni na Smoczce. Znów doszło tam do tak zwanego incydentu kałowego.
Władze miasta przypominają, że zgodnie z przepisami w takich przypadkach następuje wyłączenie niecki basenowej z użytkowania. Ponowne otwarcie następuje z chwilą uzyskania pozytywnych wyników badań wody.
W związku z powtarzającymi się przypadkami zanieczyszczania wody w basenie wśród dzieci i młodzieży szkolnej w Mielcu prowadzone są akcje edukacyjno-informacyjne. Ich celem jest zwiększenie świadomości na temat przestrzegania regulaminu oraz higieny osobistej na pływalni.
Powiat mielecki jako pierwszy w Polsce zostanie całościowo objęty systemem monitorującym jakość powietrza. Podczas posiedzenia Konwentu Wójtów Powiatu Mieleckiego przedstawiciele krakowskiej firmy AIRLY przedstawili wstępną koncepcję zamontowania czujników na terenie całego powiatu.
– Nie od dziś wiadomo, że zła jakość powietrza w naszym regionie jest powodem wielu groźnych chorób. Musimy wreszcie umieć ten problem diagnozować, musimy wiedzieć czym oddychamy. A jak na razie poruszamy się trochę po omacku. Musimy znać stopień zanieczyszczeń na obszarze Powiatu Mieleckiego – powiedział starosta mielecki, Stanisław Lonczak.
System czujników na terenie powiatu mieleckiego ma być w pełni kompatybilny z czujnikami, jakie już zainstalowało miasto Mielec. Samorządowcy z powiatu mieleckiego sprawdzają możliwość pozyskania środków zewnętrznych na realizację projektu. Jeżeli to okazałoby się niemożliwe rozpatrywany będzie wariant współfinansowania projektu z pieniędzy starostwa i gmin. Według wstępnych założeń projekt ma zostać zrealizowany jeszcze w tym sezonie grzewczym.