powiat krośnieński
Policja wyjaśnia okoliczności wczorajszego wypadku busa w Iwli w powiecie krośnieńskim, w którym rannych zostało 5 osób. Według wstępnych ustaleń wieczorem 38-letni kierowca Volkswagena stracił panowanie nad pojazdem, wjechał do rowu i uderzył w przepust.
Busem podróżowało 9 osób. W wyniku wypadku do szpitala zostało przewiezionych 5 uczestników wypadku. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Kierujący Volkswagenem był trzeźwy.
Policjanci zabezpieczyli miejsce wypadku oraz zebrali materiał dowodowy, który pozwoli wyjaśnić przyczyny zdarzenia.
O 120 hektarów powiększyło się dziś Krosno. Weszła w życie decyzja o przyłączeniu do miasta terenów dawnego lotniska Iwonicz. Miasto chce przez nie poprowadzić drogę do projektowanej trasy Via Carpatia oraz stworzyć tam strefę przemysłową. Rozpoczęto już przygotowanie planów zagospodarowania.
Poszerzenie Krosna miało nietypowy charakter – samorząd kupił te tereny. Jest na nich tylko jedno gospodarstwo.
Zgodnie z aktem notarialnym około 30 hektarów z dawnego lotniska wróci do gmin na terenie których leży. W gminie Miejsce Piastowe to działka ze stadionem piłkarskim klubu Partyzant Targowiska i pomnikiem papieża, a w Krościenku Wyżnym tereny obiektów sportowych oraz część, na której także można stworzyć strefę dla przemysłu.
Bez głosu sprzeciwu – przy 12 za i 8 wstrzymujących się przyjęty został budżet Krosna na 2021 rok. Radni poparli plan finansowy miasta podczas dzisiejszej zdalnej sesji.
Dochody Krosna określono na poziomie 411 milionów złotych a wydatki 441. To mniej niż w tym roku – w 2020 wydatki planowano na ponad 500 mln. Problemem jest obniżenie wpływów – jak mówiono podczas sesji – wynikające głównie z decyzji rządu o obniżeniu podatków.
Dyskusja nie była długa, bo wcześniej temat przepracowały komisje. Jedna z nich – edukacji nie przyjęła stanowiska w sprawie poparcia planu. Zarzucono mu za duże oszczędności w oświacie. Wiceprezydent Bronisław Baran odpowiadał, że wiele wykreślonych przedsięwzięć będzie można przywrócić, gdy dzieci wrócą do szkół, a oszczędności wymusza mała rządowa subwencja oświatowa.
Wątpliwości wzbudzała też budowa oświetlenia stadionu za blisko 6 mln zł.
Budżet przyjęto, ale zgodnie z prawem radni mogą dokonywać w nim korekt w ciągu roku.
W Jaśliskach w Beskidzie Niskim odnowiona została pierwsza z licznych w tym dawnym miasteczku zabytkowych piwnic. Samorząd ma nadzieję, że będą one wielką atrakcją turystyczną.
XVI-wieczna piwnica jest częścią budowanej przy rynku karczmy. Ma 80 m2 powierzchni. Będzie pełnić funkcję sali restauracyjnej i miejsca prezentacji historii Jaślisk. Właściciel przez kilka miesięcy pracował nad jej odnowieniem. Była w połowie zasypana – okopano ją ręcznie. Przy okazji odkryto znajdującą się w niej studnię.
Sekretarz gminy Jaśliska Piotr Urban szacuje, że podobnych piwnic w centrum miejscowości może być nawet kilkadziesiąt, a w trakcie prowadzonych czasem prac ziemnych wciąż odkrywa się nowe. Prawie wszystkie są prywatną własnością, gmina ma kilka m.in. pod tzw. starą szkołą. Chce je wyremontować i organizować w nich np. wystawy historyczne.
Jaśliska były ważnym punktem na dawnym szlaku handlowym – przywożono tędy z południa m.in. wino, które było tu składowane, stąd liczne w tej miejscowości podziemia. Zdaniem muzealnika Lesława Wilka to największe takie komory między Lwowem a Krakowem.
Dopiero na wiosnę ukończona zostanie przebudowa 2-kilometrowego odcinka tzw. obwodnicy Krosna, czyli głównej w mieście drogi nr 28. W ramach inwestycji miał zostać poszerzony wiadukt nad linią kolejową do Jasła, ale ta część prac znacznie się opóźnia – poza tym droga jest gotowa.
Zakończenie inwestycji miało nastąpić z końcem listopada – tymczasem na nowej części wiaduktu postawiono dopiero filary. Wykonawca, którym jest konsorcjum z liderem: Rejonem Budowy Dróg i Mostów w Krośnie tłumaczy opóźnienie epidemią i niesprzyjającą pogodą. Wiceprezydent Krosna Tomasz Soliński informuje, że wniosek o przesunięcie terminu odbioru wiaduktu jest analizowany i po podpisaniu ewentualnego aneksu do umowy zapadnie też decyzja w sprawie kar umownych dla wykonawcy.
W ramach przebudowy od skrzyżowania z ul. Krakowską do ul. Zręcińskiej obwodnica zyskała drugą jezdnię i praktycznie przez całe miasto – jeśli nie liczyć wiaduktu – jedzie się czterema pasami.
Inwestycja poza zwiększenie przepustowości na drodze 28 ułatwi też dojazd do dużej dzielnicy - Polanki a także pobliskich firm Huty Szkła czy zakładów produkujących amortyzatory. To obecnie największa budowa w mieście - jej koszt to prawie 60 mln zł
Nieco ponad milion złotych kosztował remont 2,5-kilometrowego odcinka drogi z Jaślisk w kierunku granicy. Powiat krośnieński wykonał te prace, korzystając głównie ze wsparcia MSWiA. Na naprawę zniszczonej nawierzchni lokalna społeczność czeka kilkadziesiąt lat.
Cała trasa do granicy ma ok. 10 km. Wójt Jaślisk, Adam Dańczak, ma nadzieję, że znajdą się fundusze na jej naprawę. Jak podkreśla, pomoże to m.in. w kontaktach ze Słowakami. „Do sąsiadów z Czeryżnego mamy zaledwie 12 km, a prawie nic o sobie nie wiemy” – dodaje wójt. Nowa nawierzchnia to też udogodnienie dla turystów, bo teren jest atrakcyjny. Trasa prowadzi m.in. do rezerwatu Kamień nad Jaśliskami.
Remontowana droga była przed wiekami jednym z głównych korytarzy transportowych Rzeczpospolitej. Tędy sprowadzano z liczne towary, m.in. wina składowane później w Jaśliskach, które były wówczas bardzo ważnym ośrodkiem.