powiat jarosławski
Powiat jarosławski zdobył 2 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Jakości Prac Scaleniowych. Doceniony został projekt scalenia gruntów w Pruchniku. Konkurs co roku organizuje Ministerstwo Rolnictwa.
W powiecie jarosławskim scalenia gruntów należą do największych w kraju. Realizowane są w 9 wsiach o łącznej powierzchni blisko 9300 hektarów. Budżet prac to ponad 105 milionów zł. W tym procesie, jako właściciele lub władający gruntami uczestniczy blisko 8,5 tysiąca osób. Scalenia objęły sołectwa w 3 gminach: Pruchnik, Roźwienica i Chłopice.
W ubiegłym roku uruchomiono już także procedury dotyczące prac, czyli zagospodarowanie nowo podzielonych areałów, w Jodłówce i w Pruchniku.
Jarosławski PKS otrzyma ponad 10 milionów złotych wsparcia na utrzymanie nierentownych linii autobusowych. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni powiatowi. Samorząd uzyskał na przewozy rządową dotację z Funduszu Przewozów Autobusowych w wysokości niecałych 10 milionów. Z własnych środków dołożył jeszcze około miliona złotych.
Pandemia koronawirusa negatywnie odbiła się na sytuacji finansowej jarosławskiego PKS-u, podobnie jak innych przewoźników. Firma straciła dochody m.in. ze sprzedaży biletów miesięcznych dla młodzieży szkolnej czy też w okresach, kiedy przemieszczanie było ograniczone.
Władze powiatu jarosławskiego mają nadzieję, że od wiosny przedsiębiorstwo będzie mogło działać w normalnych warunkach i wtedy zostaną wprowadzone elementy programu naprawczego PKS. Przewoźnik ten obsługuje także linie komunikacji publicznej w Bieszczadach oraz na terenie powiatów lubaczowskiego i przeworskiego.
Złodziej z mizernym łupem ale z perspektywą surowej kary. Policja zatrzymała mieszkańca gminy Laszki, który włamał się do przedszkola. 67-latek ukradł z parapetu – uwaga: 4 kredki. Teraz odpowie za kradzież z włamaniem oraz za uszkodzenie szyb w budynku. Straty zostały wycenione na kwotę ponad 2 tys. złotych.
Mężczyzna odpowie teraz za swoje zachowanie przed sądem. Kradzież z włamaniem zagrożona jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Ponad 17 milionów złotych wydało jarosławskie starostwo na remonty dróg w powiecie. Za te pieniądze zrealizowano 36 inwestycji i przygotowano dokumentację do 16 kolejnych. Ponad 12 milionów pochodziło spoza budżetu samorządu. M.in. z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych powiat otrzymał 8 milionów złotych, część inwestycji wsparły współpracujące z powiatem gminy.
Do najważniejszych inwestycji należy modernizacja drogi Sośnica-Zadąbrowie oraz przebudowa drogi Makowisko-Bobrówka.
W tym roku za blisko 2 i pół miliona złotych wyremontowano również 9 ulic w Jarosławiu należących do powiatu. W tym przypadku połowę kosztów pokryło miasto. Cześć prac zostanie dokończonych w przyszłym roku.
Dzięki dotacji z budżetu państwa jeszcze w tym roku zakończy się 3 etap prac przy osuwisku w Świebodnej w gminie Pruchnik. Naprawiony zostanie też korpus drogi Widaczów – Świebodna – Pruchnik. Ta inwestycja jest rozłożona na trzy lata, kosztować ma 11 milionów złotych.
Samorząd powiatu jarosławskiego stara się o kolejne dotacje z Funduszu Dróg Samorządowych. Chce wyremontować m.in. o drogę: Pruchnik – Kramarzówka – Helusz i dokończyć remont drogi Kidałowice – Rokietnica.
Nowy tomograf komputerowy wraz z modułową pracownią otrzymał jarosławski szpital. Dziś uroczyście przekazano sprzęt Centrum Opieki Medycznej. Wartość urządzeń to około 2,5 mln zł. Ogółem wartość zakupów przekazanych z Ministerstwa Zdrowia, Agencji Rezerw Materiałowych czy za pośrednictwem Wojewody Podkarpackiego, jakie trafiły do lecznicy to około 5 mln złotych. To między innymi respiratory, kardiomonitory, łóżka reanimacyjne, pompy infuzyjne. Z rządowych źródeł pochodzą również środki ochrony osobistej dla personelu szpitala.
O jarosławskim szpitalu nie zapomina także samorząd powiatowy. Mowa m.in. o 1,5 miliona złotych na sprzęt doposażający oddział ginekologiczno-położniczy.
W Jarosławiu rozpoczyna się uroczystość złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. W siedzibie Batalionu Lekkiej Piechoty słowa roty wypowie 46 żołnierzy ochotników. Wśród nich jest 14 kobiet. Ze względu na pandemię, uroczystość odbędzie się z zachowaniem wszelkich zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego.