„Krosno doświadczalne – wątki historii wzorem przyszłości”
plakat organizatora wydarzenia
  • -

We wrześniu i październiku w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie realizowany jest projekt „Krosno doświadczalne – wątki historii wzorem przyszłości”. 

Projekt „Krosno doświadczalne” wplata wątki historyczne, z historii regionu i pierwszych patentów Jana Szczepanika, w cykl warsztatów i działań edukacyjnych online z programowania i tworzenia interaktywnych tkanin. We wrześniu odbywają się działania edukacyjne przybliżające zagadnienia programowania, projektowania i konstruowania, pozwalające na poszerzenie kompetencji w zakresie wykorzystywania narzędzi nowomedialnych. Pierwsze z nich to warsztaty „Szczepaniki” skierowane do krośnieńskiej młodzieży. Kolejne - „tech_stylia”, skierowane do osób dorosłych,przyciągnęły uczestniczki z całej Polski: osoby związane z tkaniną artystyczną, projektowaniem, czy edukacją. Efekt warsztatów „tech_stylia” to interaktywny obrus – instalacja oparta na tkaninie, reagująca na bodźce, na przykład ruch czy dotyk. Z instalacją zetknąć można się osobiście w BWA Krosno, ale zachęcamy również do doświadczenia interakcji online – poprzez stronę internetową z podglądem na żywo: www.techstylia.pl. W październiku odbędą się wykłady poświęcone tradycjom tkackim Krosna, oraz postaci Jana Szczepanika zwanego „galicyjskim geniuszem”, oraz do wzięcia udziału w działaniach edukacyjnych online.

Projekt „Krosno doświadczalne – wątki historii wzorem przyszłości” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Harmonogram projektu:

14-15.09.2020 Szczepaniki – warsztaty programowania i konstruowania interaktywnych tkanin dla młodzieży | Pracownia multimedialna grafiki / filmu / artystyczna (II piętro) 

16.09.2020 Krosna doświadczalne #1 Szczepaniki – prezentacja instalacji interaktywnej powstałej w czasie warsztatów Szczepaniki | Pracownia artystyczna (II piętro) | wstęp wolny

17-19.09.2020 tech_stylia – warsztaty programowania i konstruowania interaktywnych tkanin dla dorosłych | Sala wystawowa (I piętro) 

20.09-20.10 Krosna doświadczalne #2 tech_stylia – prezentacja instalacji interaktywnej powstałej w czasie warsztatów tech_stylia | Sala audiowizualna (II piętro) | wstęp wolny + online www.techstylia.pl

11.10.2020 godzina 11:00 – Od rzemiosła do przemysłu. O tkackich tradycjach Krosna 

– wykład Ewy Mańkowskiej – dyrektorki Muzeum Rzemiosła w Krośnie | Sala wystawowa (I piętro)

15.10.2020Szczepaniki – start zadania edukacyjnego online

- programowanie dla dzieci i młodzieży | facebook/bwakrosno.galeriasztuki

25.10.2020 godzina 11:00 – Jan Szczepanik. Tkackie rewolucje "galicyjskiego geniusza"

– wykład Magdaleny Firlej z Muzeum Rzemiosła w Krośnie | Sala wystawowa (I piętro) 

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj