W najbliższą niedzielę, 14 stycznia o godz. 19:00, na naszej antenie wyjątkowe słuchowisko autorstwa Marka Drewnowskiego, zatytułowane "Dał nam Niepodległą - Ignacy Jan Paderewski". Przygotował je zespół Radia Dla Ciebie z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Słuchowisko jest opowieścią o życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych Rodaków. Historię Ignacego Jana Paderewskiego opowiedzą: prezes Radia dla Ciebie Tadeusz Deszkiewicz, Adam Kruszewski, Ewa Iżykowska oraz Robert Łuchniak.

Ignacy Jan Paderewski - wielki człowiek sztuki oraz mąż stanu, któremu możemy zawdzięczać niepodległość Polski. Ten uznany na świecie pianista, kompozytor, premier i minister spraw zagranicznych II RP stanowi żywy przykład na to, jak wiele może osiągnąć człowiek o skromnym pochodzeniu, ale o wyjątkowych talentach. Był na przemian archetypowym XIX-wiecznym artystą-romantykiem i XX-wiecznym rzutkim self-made-manem.

Bez wytchnienia przemierzał glob w pogoni za sławą, pieniędzmi, uznaniem i potężnymi sprzymierzeńcami, aby następnie wykorzystać to wszystko dla spraw, o które się troszczył - polskiej niepodległości, muzyki oraz filantropii. Ignacy Jan Paderewski zmarł 29 czerwca 1941 w Nowym Jorku, jednak dopiero 50 lat później jego prochy sprowadzono do Polski i pochowano w krypcie archikatedry św. Jana w Warszawie.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj