"Bitwa pod Konarami" J.K.Bandrowskiego
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wielki bój Legionów Polskich w drodze do Niepodległości podczas pierwszej wojny światowej opisany przez rzeszowianina Juliusza Kadena Bandrowskiego

"Bitwa pod Konarami" w odcinkach od 23 kwietnia, od poniedziałku do piątku na antenie czyta Marek Kępiński (godz. 9:50).

 

Juliusz Kaden-Bandrowski ur. 24 lutego 1885 w Rzeszowie - polski pisarz i publicysta, w kapitan piechoty Wojska Polskiego.

W sierpniu 1914 roku, po wybuchu wojny, wstąpił do I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, którego został adiutantem. W latach 20. poświęcił się pracy pisarskiej. publikował głośne powieści, wspomnienia i zbiory opowiadań. W1922 rozpoczął druk w odcinkach powieści politycznej Generał Barcz, uważanej za najważniejszą w karierze. W większość postaci i część zdarzeń opisanych w „Generale Barczu” miała odpowiedniki w rzeczywistości. W 1925 ukazuje inna ważna powieść- Czarne skrzydła o tematyce społeczno-politycznej opowiadającej o losie górników Zagłębia Dąbrowskiego.

W latach 1923-1926 Juliusz Kaden-Bandrowski przewodniczył Związkowi Zawodowemu Literatów Polskich, ponownie w 1933. W latach 1933-1939 był sekretarzem generalnym Polskiej Akademii Literatury.

Zmarł 8 sierpnia 1944 w czasie powstania warszawskiego.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj