NA ŻYWO

Radio Biwak z Muzeum Emigracji

Galeria

W lipcu w Radiu Biwak kilka wydań naszej wakacyjnej audycji poświęciliśmy XVIII Światowemu Festiwalowi Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. W rozmowach z jego uczestnikami mówiliśmy nie tylko o zamiłowaniu do polskiego folkloru i tradycji, ale też wspominaliśmy ciekawe historie związane z wyjazdem naszych rodaków za granicę, w poszukiwaniu lepszego życia.

Podkarpacie było przez całe dziesięciolecia terenem, z którego za granicę wyjechało tysiące osób.

Wiele z nich odpływało do Ameryki z Gdyni statkami M/S Batorym, potem M/S Stefanem Batorym.

Teraz w historycznym budynku Dworca Morskiego przy Nabrzeżu Francuskim mieści się Muzeum Emigracji.

To tam będziemy w najbliższy piątek z Radiem Biwak. Opowiemy między innymi o drodze rodziny Sikorów z pod rzeszowskiego Chmielnika do Chicago.

Maciej Gnatowski

Maciej Gnatowski

Dziennikarz muzyczny, z Radiem związany od 1990 roku. Oprócz muzyki interesuje się najnowszymi osiągnięciami techniki i wszystkim co jeździ na czterech kółkach (z wyjątkiem sprzętu budowlanego i wózków dziecięcych). W pracy lubi nowe wyzwania, kontakt ze słuchaczami oraz artystami, z którymi przeprowadza wywiady. Na wypoczynek najchętniej udaje się w cieplejsze klimaty, a ulubionym krajem do którego wyjeżdża na wakacje są Włochy.

Janusz Majka

Janusz Majka

Z Radiem Biwak związany od 1992 roku. Autor wielu audycji nie tylko z Podkarpacia.Relacjonował z gór (Bieszczady), z nad morza (Gdynia, Sopot), z powietrza (loty nad lotniskiem w Jasionce) oraz z nad zalewu Solińskiego. Były też korespondencje z zagranicy między innymi Słowacja (Bardejów) i Węgry (Nyiregyhaza). Do niezapomnianych należą relacje z pod kopuły Cyrku Wielkiego. Wielokrotnie mówił o życiu Polonii podczas Światowych Festiwali Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Tak będzie również w tym roku w 50 rocznicę pierwszego spotkania Polonii w Rzeszowie.