NA ŻYWO

Z Tobą po drodze, podczas całych wakacji, spotkamy się już po raz dwudziesty dziewiąty. To prawie okrągła rocznica Radia Biwak. W tym sezonie opowiemy o Polakach za granicą i o krajach, w których mieszkają, w Kanadzie, USA, Białorusi, na Ukrainie. Posłuchamy muzyki z tych krajów, posmakujemy potraw, porozmawiamy o tym, jak nasi rodacy żyją poza macierzą. A to wszystko z okazji Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie - to wielkie wydarzenie odbywa się w drugiej połowie lipca dokładnie w pięćdziesiątą rocznicę pierwszego Festiwalu. W sierpniu zabierzemy Cię na szlak atrakcji związanych z historią i militariami, nie tylko w naszym regionie. Na pewno, przy okazji 75-lecia lądowania w Normandii, podążymy śladami dywizji pancernej generała Maczka. Podczas całych wakacji powędrujemy jeszcze jedną europejską ścieżką - Radio Via Carpatia, czyli dźwiękową wędrówką od Grecji przez Bułgarię, Rumunię, Węgry po Słowację i Ukrainę. Do tego nie zbraknie konkursów, wyjazdów, wywiadów i porad. A wszystko podlane smacznym melodycznym sosem autorstwa naszych najlepszych znawców kuchni muzycznej…

Radio Biwak - to najbardziej spektakularna akcja antenowa Rozgłośni Polskiego Radia w Rzeszowie.

Nieprzerwanie ukazuje się w okresie wakacyjnym od 1991 roku, kiedy to Janusz Wołcz rzucił hasło programu wakacyjnego. Dostał "błogosławieństwo" szefostwa i przystąpił do działań - na różnych polach. To właśnie wtedy małe Radio Rzeszów pojawiło się pierwszy raz w wielkim Teleekspresie, bo stanęliśmy w szranki z programem o wielkiej renomie - jakim było "Lato z Radiem".

Pomysł "Biwaka" wsparli zarówno młodzi dziennikarze, szukający dla siebie miejsca w radiu: Adam Głaczyński, Sławomir Kordyjalik, Rafał Potocki jak i doświadczeni koledzy: Andrzej Dańczyszyn, Janusz Majka, Tadeusz Seroka, Tadeusz Rogoyski. Tworzył się zespół...

Zaczęło się od Soliny - symbolu wakacji w naszym regionie. Dużym wyzwaniem była strona techniczna przedsięwzięcia, bo środki techniczne w latach 90-tych były ubogie w porównaniu do współczesnych.

Szybko Radio Biwak zaczęło wędrować. Odwiedziliśmy prawie wszystkie malownicze miejscowości Podkarpacia pokazując nietuzinkowych ich mieszkańców, mówiąc o tradycjach i zaletach turystycznych. Potem przekroczyliśmy granice. Liczne granice - a jednak pamięta się pierwszą transmisję z Zempliuńskiej Sirawy na Słowacji.

Zmieniały się ekipy, szefowie "Biwaków", a program o dziwo pozostał młody, bo pomysłów nie zabrakło.