Wierni nie wejdą już na Tarnicę
Schemat rozmieszczenia stacji i krzyża Bieszczadzkiej Drogi Krzyżowej. fot. Bieszczadzki Park Narodowy

Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego w porozumieniu z przedstawicielami Archidiecezji Przemyskiej zadecydowała o zmianie trasy dorocznej Wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej. Wierni przejdą utwardzonym traktem z Wołosatego na Przełęcz Bukowską pod Rozsypaniec. Na szlaku o długości ok. 8 km zainstalowane zostaną stacje drogi krzyżowej. Pierwsze przejście nową trasą Bieszczadzkiej Drogi Krzyżowej odbędzie się 8 kwietnia - w sobotę przed Niedzielą Palmową. Weźmie w nim udział Metropolita Przemyski arcybiskup Adam Szal, który poświęci krzyż na Przełęczy.

Do tej pory wierni wchodzili w Wielki Piątek na Tarnicę. Ale w kilku ostatnich latach, liczba pielgrzymów uczestniczących w Wielkopiątkowej Drodze Krzyżowej radykalnie wzrosła, osiągając 5 tysięcy. Tak duża liczba pielgrzymów nie mogła pomieścić się na wyznaczonych ścieżkach. Ludzie wychodzili poza bariery zabezpieczające, dewastując cenne wysokogórskie zbiorowiska roślinne. Warunki pogodowe - śnieg, lód i błoto zwiększały śliskość i często zdarzały się kontuzje.

Oceń ten artykuł
(17 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • pielgrzym pielgrzym 11 Mar, 2017

    Bardzo dobra decyzja. Byłem na takiej drodze krzyżowej i z przerażeniem obserwowałem panów w lakierkach czy panie na obcasach , ludzi idących gdzie popadnie poza szlakami bez jakiejkolwiek refleksji o ochronie tego pięknego miejsca. W Biblii napisano czyńcie sobie ziemię poddaną, ale nigdzie nie ma dewastujcie ją.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj