Paraliż finansowy w Tarnobrzegu - bez wypłat i 500+
Skarbnik UM Tarnobrzega Urszula Rzeszut Fot. W.Piasek

Na kwotę ponad 9 mln.zł. opiewają aktualne zobowiązania miasta, które blokuje brak podpisu prezydenta Tarnobrzega lub osoby do tego upoważnionej.

W związku z zatrzymaniem i aresztowaniem Grzegorza K. oraz wcześniejszym nieudzieleniem przez niego pełnomocnictwa w zakresie przelewów bankowych, w tarnobrzeskim magistracie nastąpił paraliż finansowy. Ponad 5 tysięcy osób nie otrzymało terminowych wypłat m.in. z tytułu wynagrodzenia za pracę i świadczeń realizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie na łączną kwotę 4 mln.220 tys.zł. Lwią część niewypłaconych należności stanowią zasiłki z tytułu 500 plus. Na stosowny podpis do uruchomienia przelewów czekają również piętrzące się w Urzędzie Miasta faktury. Część z nich o wartości 2 mln.400 tys.zł. powinna być zrealizowana do końca lutego, jednak skarbnik miasta wysyła do przedsiębiorców pisma z prośbą o nienaliczanie odsetek.

Urszula Rzeszut przeprasza też w imieniu Miasta wszystkich pracowników oraz mieszkańców, którzy czekają na wypłatę pieniędzy i prosi o cierpliwość. Ze swojej strony jako skarbnik podkreśla, że wszystkie dokumenty finansowe są przygotowane do zatwierdzenia. Czekają one na podpis zarządcy komisarycznego, a procedura w sprawie jego powołania jest zaawansowana.

 

Do biura Rady Miasta Tarnobrzega wpłynęło pismo od komisarza wyborczego o wygaszeniu z dniem 27 lutego mandatu radnego Kamila Kalinki.- poinformował Radio Rzeszów przewodniczący tamtejszej Rady Dariusz Bożek. Wydarzenie to budzi spore emocje wśród mieszkańców Tarnobrzega, którzy wygaszenie mandatu Kalinki wiążą z przygotowaniem go do funkcji zarządcy komisarycznego w mieście. Główny zainteresowany Kamil Kalinka, potwierdził, że jako radny z ramienia PiS zrzekł się mandatu, jednak nie chce swojej decyzji komentować w szerszym aspekcie.

 

Tymczasem wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wystąpiła w środę z wnioskiem do premiera o wyznaczenie osoby, która przejmie wykonywanie zadań i kompetencji prezydenta Tarnobrzega – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa wojewody Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

W miniony piątek Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia zdecydował o aresztowaniu na trzy miesiące zatrzymanego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne prezydenta Tarnobrzega Grzegorza K.

Rzeczniczka dodała, że wniosek został złożony do Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Waksmundzka-Szarek zaznaczyła, że przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega w poniedziałek poinformował e-mailem wojewodę, że otrzymał informację o zastosowaniu przez sąd wobec prezydenta miasta tymczasowego aresztu. „Jednocześnie zwrócił się z wnioskiem o wyznaczenie osoby, która przejmie wykonywanie zadań i kompetencji prezydenta Tarnobrzega” – zaznaczyła rzeczniczka.

Prokuratura postawiła zatrzymanemu w środę tydzień temu przez CBA prezydentowi Tarnobrzega zarzut, że pełniąc funkcję publiczną oraz w związku z procedowaniem zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przyjął od tarnobrzeskiego przedsiębiorcy korzyść majątkową w kwocie 20 tys. zł. Za takie przestępstwo grozi kara do ośmiu lat więzienia.

Grzegorz K. nie przyznał się do przedstawionych zarzutów oraz złożył wyjaśnienia. Prokuratura nie ujawniła jednak ich treści.

Inf wł. + PAP

 

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj