Senator Żaryn w Rzeszowie o dialogu Polski z Izraelem
Fot. Archiwum

O polityce historycznej Państwa Polskiego dyskutowano we wtorek na Uniwersytecie Rzeszowskim. Wykład poświęcony tej tematyce wygłosił w ramach cyklu "Senat RP w XXI wieku" Jan Żaryn, senator PiS, również historyk, pracownik naukowy Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Senator Żaryn wcześniej spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej. Powiedział, że Polska jest gotowa do dialogu z Izraelem dotyczącego stosunków polsko-żydowskich po noweli ustawy o IPN, czego dowodem jest powołanie grupy osób, która z naszej strony miałby wziąć udział w rozmowach.

Jak dodał Jan Żaryn, jesteśmy gotowi do każdej dyskusji, ale nasze możliwości przekazu własnej narracji, dotyczącej historii są z różnych przyczyn ograniczone - częściowo z własnej winy, częściowo poprzez środowiska, które nie są zainteresowane rzeczywistym dialogiem.

Jego zdaniem mamy do przekazania bardzo konkretny komunikat dotyczący stosunków polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej - do zadań Polskiego Państwa Podziemnego, które miało w swoich strukturach 400 tysięcy zakonspirowanych żołnierzy i 50 tysięcy konspiracyjnych urzędników należało również wspomaganie ratowania osób narodowości żydowskiej.

Jak przypomniał Jan Żaryn, za pomoc udzieloną Żydom groziła w okupowanej Polsce kara śmierci, a szmalcownictwo i wydawanie osób narodowości żydowskiej było karane śmiercią przez struktury podziemne.

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj