20 edycja konferencji „Europa Karpat” w Przemyślu
fot. Marek Cynkar

W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej zakończyła się 20 edycja konferencji "EUROPA KARPAT", której pomysłodawcą i współautorem jest przemyślanin - Marek Kuchciński - Marszałek Sejmu RP.

Projekt umożliwił spotkania i dyskusję ludzi chcących swobodnie rozmawiać zarówno o zachowaniu unikalnego bogactwa kultury, przyrody i sposobów gospodarowania, jak i o pracy nad kolejnymi inicjatywami służącymi rozwojowi państw regionu w świecie globalnej rywalizacji, o inicjatywie Trójmorza; o NATO i bezpieczeństwie, o UE w kontekście problemów, wyzwań i możliwości.

Uczestnikami konferencji są parlamentarzyści z państw regionu Karpat, Polity z różnych państw UE, eksperci i samorządowcy. Podczas dzisiejszej 20 konferencji usłyszeć można było opinie, że te spotkania wyzwoliły  twórczą energię, która ułatwia budowanie projektów wpływających znacząco na rozwój obszarów Karpat. Celem jest, jak podkreślano doprowadzenie do sytuacji w której obszar Karpat porównywalny będzie do obszaru Alp, gdzie wykorzystywanie przyrody przekłada się na sukces gospodarczy regionu.

Podczas 20 konferencji dyskutowano między innymi o strategii podkarpackiej jako priorytecie w polskiej polityce zagranicznej i o poprawie warunków społeczno-gospodarczych i zrównoważonym rozwoju. Rozmawiano także o karpackim makroregionie jako części składowej Europy, akcentując potrzebę zachowania tożsamości narodów.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj