Stypendium Programu Fulbrighta dla doktoranta Politechniki
Fot. A. Rembisz

Młody naukowiec z Politechniki Rzeszowskiej Arkadiusz Bednarz otrzymał prestiżowe stypendium Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Dzięki temu badania naukowe potrzebne mu do  kończenia pracy doktorskiej będzie przez pół roku prowadził w USA.  Chce je zrealizować w Uniwersytecie Jerzego Waszyngtona.

Bednarz jest asystentem w Katedrze Samolotów i Silników Lotniczych Politechniki Rzeszowskiej. Zajmuje się kwestią trwałości łopatek sprężarki silnika lotniczego. To podstawowy element silnika turbodrzutowego - wirując w jego przedniej części łopatki sprężają powietrze do którego później wtłaczane jest paliwo. Po zapłonie powstaje strumień napędzający maszynę. Łopatki muszą być niezwykle wytrzymałe - narażone są na wielkie naprężenia a także uszkodzenia mechaniczne n.p. gdy do silnika wpadają zassane przy starcie kamienie albo ptaki.

Arkadiusz Bednarz skupia się na komputerowych modelach trwałości zmęczeniowej  łopatek i chce je porównywać z wynikami badań eksperymentalnych, które przeprowadził. Wyniki pracy w USA zamierza wykorzystać m.in przy konstrukcji silników lotniczych.

Stypendia Fulbrighta na wyjazd badawczy do USA fundowane są od 1959 r.

 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj