Rocznica urodzin Jana Łożańskiego - legendarnego kuriera AK
fot. wikipedia

Legendarny kurier ZWZ AK na trasie z Warszawy do Budapesztu przez Tatry oraz Beskid Niski. 116 lat temu (4 lutego 1912) w Zarszynie koło Sanoka urodził się Jan Łożański ps. Orzeł.

Kurierską trasę przemierzał ponad 40 razy, przenosząc pieniądze broń, a niejednokrotnie przeprowadzając ludzi. W Budapeszcie mieściła się baza łączności  konspiracyjnej stanowiącej  punkt pośredni miedzy zachodem a krajem. Już jesienią 1939 r. na Węgry zaczęli wędrować żołnierze, którzy chcieli dostać się do tworzącego się na Zachodzie Wojska Polskiego. Później przez Tatry i Beskidy na Węgry uciekali konspiratorzy zagrożeni aresztowaniem. Pomagali im przewodnicy i kurierzy, ludzie dobrze znający teren.Jednym z najbardziej zasłużonych kurierów był właśnie Jan Łożański.  

Po wojnie, w lipcu  1947 roku Jan Łożański został aresztowany przez krakowski Urząd Bezpieczeństwa otrzymał wyrok 15 lat więzienia. Uwolniono go w sierpniu w sierpniu  sierpnia 1956 w wyniku amnestii. Jan Łożański został odznaczony m.in.  Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej. Zmarł 21 czerwca 1990 w Sanoku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj