Pomagają w powstaniu OSP w powiecie mościskim
Fot. Iwona Piętak

Polscy strażacy ochotnicy, w tym druhowie z Podkarpacia, wspierają utworzenie ochotniczej straży pożarnej w powiecie mościskim na Ukrainie.

Najszybciej taka jednostka powstanie prawdopodobnie we wsi Strzelczyska, zamieszkałej w całości przez Polaków, gdzie jest już sześciu chętnych mieszkańców. Na początek otrzymali wóz strażacki od strażaków ochotników z województwa lubuskiego.

Jak powiedziała nam podczas uroczystości przekazania pojazdu Elżbieta Polak dyrektor zarządu wykonawczego ochotniczych straży pożarnych w Zielonej Górze, lubuscy druhowie odpowiedzieli na apel o pomoc w tej sprawie mieszkańca Strzelczysk Mariana Mazura. Oprócz używanego, ale wyremontowanego wozu strażackiego przekazanego przez kolegów z Niemiec, zakupili jedno kompletne ubranie bojowe, przekazali również dary w postaci ubrań i żywności.

Zdaniem Rafała Wolskiego Konsula Generalnego RP we Lwowie, ochotnicza straż pożarna jest ważnym czynnikiem tworzenia społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie. Do czasu utworzenia jednostki ochotniczej w Strzelczyskach, wóz strażacki z Polski będzie na wyposażeniu Państwowej Straży Pożarnej w Mościskach. Z tą jednostką od dłuższego czasu współpracują strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu.

Uroczystość przekazania wozu strażackiego w Strzelczyskach uświetnił występ dzieci z miejscowej szkoły polskiej z "Jasełkami".

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj