Zakończyły się obchody Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu na Podkarpaciu
Fot. Archiwum

W Rzeszowie zakończyły się uroczystości obchodów Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu na Podkarpaciu.

Przed południem na cmentarzu żydowskim przy ulicy Rejtana pamięć zamordowanych Żydów uczczono wspólnym psalmem odczytanym przez duchownych żydowskiego i katolickiego, modlitwą za tych którzy zginęli w Holocauście, a także złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy pod pomnikiem ofiar.

Swoimi wspomnieniami z uczestnikami tego spotkania podzielili się także ocaleni z zagłady i następne pokolenie ich rodzin. Judith Elkin, której rodzina została uratowana, powiedziała Radiu Rzeszów, że jej rodzina ocalała dzięki pomocy dwóch Polaków, którzy przewieźli ich pod granicę sowiecką, którą następnie udało się przejść. "Moja mama zawsze wspominała Polskę jako swoją Ojczyznę, dlatego przyjeżdżam tu od 13 lat dwa razy do roku - na Marsz Żywych i na Dni Pamięci Ofiar Holocaustu" - dodała Judith Elkin.

Druga część uroczystości odbyła się na Uniwersytecie Rzeszowskim. Po okolicznościowym wykładzie odbył się pokaz wybranych filmów o tematyce żydowskiej zrealizowanych przez młodzież szkolną. W trakcie tego spotkania można było wysłuchać relacji ocalonych z Holokaustu i ich rodzin oraz relacji Polaków pamiętających Żydów.

Po południu w rzeszowskim kościele Farnym odprawiono nabożeństwo połączone z odczytaniem nazwisk Polaków z Rzeszowszczyzny zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz Żydów, którzy ponieśli śmierć wraz z nimi.

Trwające blisko tydzień obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbyły się w ponad 60 miejscowościach Podkarpacia. Ich organizatorami były m.in. Uniwersytet Rzeszowski, rzeszowski Oddział IPN, Samorząd Województwa i samorządy lokalne, Podkarpackie Kuratorium Oświaty, a także organizacje i stowarzyszenia pozarządowe. Polskie Radio Rzeszów objęło obchody swoim patronatem medialnym.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Kliknij aby powiększyć fotografię 2018-01-28 10.05.05.jpg
Fot. Jerzy Pasierb

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj