Uroczystości Święta Jordanu na Podkarpaciu
fot. Olga Hałabud

Dziś chrześcijanie wschodni obchodzą Święto Jordanu, czyli chrztu i objawienia Pańskiego. Główne uroczystości odbywają się w prawosławnej cerkwi Świętej Trójcy w Sanoku oraz katedrze greckokatolickiej pod wezwanie Jana Chrzciciela w Przemyślu.

Objawianie Pańskie jest jednym z dwunastu wielkich świąt obchodzonych w cerkwi prawosławnej i greckokatolickiej. Ustanowione zostało na początku IV wieku na Wschodzie na pamiątkę chrztu Jezusa w Jordanie. Kulminacyjnym momentem uroczystości jest obrzęd święcenia wody. Dokonuje się go poprzez trzykrotne zanurzenie palących się świec zwanych trójcami, trzykrotnym tchnieniem znakiem krzyża na wodę oraz zanurzeniem krzyża. Poświęconą wodą wierni będą obmywać twarze i dłonie oraz nabierać ją do butelek, by poświęcić nią domostwa, wierząc, że chroni od chorób, a przede wszystkim od działania złych mocy. Także tej wody używa kapłan w czasie wizyt duszpasterskich.

Dzisiaj na antenie naszej rozgłośni o godzinie 18.00 rozpocznie się transmisja uroczystej mszy świętej z parafii greckokatolickiej pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Rzeszowie oraz obrządku poświęcenia wody.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj