W Przemyślu wspominali dorobek abp Tokarczuka
fot. Marek Cynkar

W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej Marek Kuchciński marszałek Sejmu RP wziął przed południem udział w konferencji naukowej poświęconej pamięci księdza arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, w 100 rocznicę urodzin.

O roli arcypasterza w pracach Rady Głównej Konferencji Episkopatu Polski opowiadał profesor Jan Żaryn. Profesor Bohdan Cywiński i dr Mariusz Krzysztofiński skupili się w wystąpieniach na duchowej i materialnej pomocy biskupa Ignacego Tokarczuka opozycjonistom przed i po 1981 r. Ksiądz profesor Dominik Zamiatała poruszył temat kręgu cieni - ludzi którzy denuncjowali na hierarchę. Natomiast ksiądz profesor Józef Wołczański omówił wybrane wątki problemowe Dzienników arcybiskupa.

Marek Kuchciński marszałek Sejmu RP, w rozmowie z naszym reporterem zwrócił uwagę na aksjologiczny wymiar dokonań arcybiskupa Tokarczuka, zawierający wzmocnienie świadomości poczucia patriotyzmu wśród Polaków, wzmocnienie świadomości tolerancji jaką Polacy charakteryzowali się od wieków w Europie Środkowej, w porównaniu z absolutyzmem na Wschodzie i Zachodzie Europy.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj