Ostatnia droga majora Sagana
Fot. Archiwum

W Rzeszowie odbyły się dziś przed południem uroczystości pogrzebowe majora Franciszka Sagana, pseudonim "Grabik", żołnierza Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej Inspektoratu Rzeszów. Major zmarł 1 stycznia w wieku 96 lat.
W czasie okupacji niemieckiej należał do grupy dywersyjnej rzeszowskiego Inspektoratu, oraz uczestnikiem Akcji "Burza", podczas której walczył w III Zgrupowaniu „Zachód” na terenie Bratkowic.

Jak powiedział w homilii ksiądz podporucznik Michał Kollek, major Sagan był człowiekiem, który był gotowy do końca świadczyć, również wtedy kiedy po zakończeniu wojny był poszukiwany przez UB oraz NKWD i w obawie przed aresztowaniem ukrywał się w Krakowie i Gliwicach. Jak dodał, major Sagan nie ugiął się, ukończył naukę i pracował dla dobra Polski.
Major Franciszek Sagan znaczną część swojego powojennego życia poświęcił opisywaniu dziejów AK na Podkarpaciu. Był autorem kilku prac historycznych, m.in.: „ZWZ-AK Obwód Rzeszów”, „Rejonowy Inspektorat ZWZ-AK Rzeszów”, „Podokręg Armii Krajowej Rzeszów”, „Żołnierze w sutannach. Kapelani Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów”. Jak ocenia Agnieszka Iwaszek, sekretarz Podkarpackiego Okręgu Śiatowego Związku Żołnierzy AK, nie sposób jest nie docenić dokonań majora Sagana w opisywaniu dziejów AK w regionie. "To był człowiek który całym sobą żył Armią Krajową, będąc niesłychanie szczerym i naturalnym w tym co robił" - powiedziała Radiu Rzeszów Agnieszka Iwaszek.
Major Franciszek Sagan w roku 2017 r. został odznaczony Nagrodą Honorową „Świadek Historii” przez rzeszowski oddział IPN. Był kawalerem Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Armii Krajowej, Krzyża Partyzanckiego oraz wielu innych odznaczeń i wyróżnień.

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj