W Ustrzykach Dolnych podsumowany został projekt "Polski Dziki Zachód - historie mieszkańców Bieszczad oczami młodych dziennikarzy obywatelskich".

Dzięki niemu młodzi mieszkańcy powiatów leskiego i bieszczadzkiego poznali historię swoich przodków przesiedlonych w Bieszczady w ramach akcji H-T w 1951 roku.

Uczniowie spotykali się z osobami przesiedlonymi i nagrywali wywiady. Wspomnienia zostały spisane i zamieszczone w publikacji. Jak podkreślają obydwie strony było to dla nich niezwykle ważne i potrzebne doświadczenie. Młodzi ludzie mówią, że poznali historię swojej Małej Ojczyzny nie z książek, a dzięki bezpośredniemu kontaktowi, a osoby przesiedlone mogły podzielić się swoimi przeżyciami mając nadzieję, że nie zostaną one zapomniane.

Ważnym punktem projektu był Dzień Sokalszczan w Ustrzykach Dolnych oraz wyjazd na tzw. Grzędę Sokalską skąd nastąpiły przesilenia. Uczestnicy odwiedzili, leżące na obecnej Ukrainie, m.in. Bełz, Sokal i Krystynopol.

Projekt "Polski Dziki Zachód - historie mieszkańców Bieszczad oczami młodych dziennikarzy obywatelskich" to pomysł Stowarzyszenia Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy, partnerem była Fundacja Bieszczadzka. Patronat medialny pełniło Polskie Radio Rzeszów.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Artykuły powiązane

 • 20 Sty, 2019
  Dobre warunki w Bieszczadach
  Dobre warunki w Bieszczadach
  W Bieszczadach dobre warunki do uprawiania turystyki. Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu - przypomina Hubert Marek z bieszczadzkiego oddziału...
 • 19 Sty, 2019
  Trudne warunki w Bieszczadach
  Trudne warunki w Bieszczadach
  W Bieszczadach panują bardzo trudne warunki turystyczne, choć jest słonecznie i bezwietrznie. W wysokich partiach gór leży średnio 100-120 cm...
 • 18 Sty, 2019
  3 bieszczadzkie szlaki otwarte
  3 bieszczadzkie szlaki otwarte
  Bieszczadzki Park Narodowy po konsultacji z ratownikami GOPR warunkowo udostępnił dla turystów 3 szlaki. To częściowe odwołanie decyzji sprzed 2...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj