W Ustrzykach Dolnych podsumowany został projekt "Polski Dziki Zachód - historie mieszkańców Bieszczad oczami młodych dziennikarzy obywatelskich".

Dzięki niemu młodzi mieszkańcy powiatów leskiego i bieszczadzkiego poznali historię swoich przodków przesiedlonych w Bieszczady w ramach akcji H-T w 1951 roku.

Uczniowie spotykali się z osobami przesiedlonymi i nagrywali wywiady. Wspomnienia zostały spisane i zamieszczone w publikacji. Jak podkreślają obydwie strony było to dla nich niezwykle ważne i potrzebne doświadczenie. Młodzi ludzie mówią, że poznali historię swojej Małej Ojczyzny nie z książek, a dzięki bezpośredniemu kontaktowi, a osoby przesiedlone mogły podzielić się swoimi przeżyciami mając nadzieję, że nie zostaną one zapomniane.

Ważnym punktem projektu był Dzień Sokalszczan w Ustrzykach Dolnych oraz wyjazd na tzw. Grzędę Sokalską skąd nastąpiły przesilenia. Uczestnicy odwiedzili, leżące na obecnej Ukrainie, m.in. Bełz, Sokal i Krystynopol.

Projekt "Polski Dziki Zachód - historie mieszkańców Bieszczad oczami młodych dziennikarzy obywatelskich" to pomysł Stowarzyszenia Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy, partnerem była Fundacja Bieszczadzka. Patronat medialny pełniło Polskie Radio Rzeszów.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Artykuły powiązane

 • 12 Lip, 2018
  Włodarczyk trenuje w Arłamowie
  Włodarczyk trenuje w Arłamowie
  Mistrzyni olimpijska w rzucie młotem trenuje w Arłamowie. Anita Włodarczyk rozpoczęła na Podkarpaciu kolejne zgrupowanie przed sierpniowymi mistrzostwami Europy. Włodarczyk...
 • 11 Lip, 2018
  Trwają kolonie Caritas w Myczkowcach
  Trwają kolonie Caritas w Myczkowcach
  Warsztaty dla uczestników koloni Caritas w Myczkowcach zorganizowali pracownicy ZUS, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego oraz strażacy. Młodzież zapoznała się z...
 • 10 Lip, 2018
  Samochód najechał na wózek z 3-latkiem
  Samochód najechał na wózek z 3-latkiem
  W Ustrzykach Dolnych samochód najechał na wózek dziecięcy w którym znajdował się trzyletni chłopiec. Do zdarzenia doszło wczoraj w południe...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj