W Ustrzykach Dolnych podsumowany został projekt "Polski Dziki Zachód - historie mieszkańców Bieszczad oczami młodych dziennikarzy obywatelskich".

Dzięki niemu młodzi mieszkańcy powiatów leskiego i bieszczadzkiego poznali historię swoich przodków przesiedlonych w Bieszczady w ramach akcji H-T w 1951 roku.

Uczniowie spotykali się z osobami przesiedlonymi i nagrywali wywiady. Wspomnienia zostały spisane i zamieszczone w publikacji. Jak podkreślają obydwie strony było to dla nich niezwykle ważne i potrzebne doświadczenie. Młodzi ludzie mówią, że poznali historię swojej Małej Ojczyzny nie z książek, a dzięki bezpośredniemu kontaktowi, a osoby przesiedlone mogły podzielić się swoimi przeżyciami mając nadzieję, że nie zostaną one zapomniane.

Ważnym punktem projektu był Dzień Sokalszczan w Ustrzykach Dolnych oraz wyjazd na tzw. Grzędę Sokalską skąd nastąpiły przesilenia. Uczestnicy odwiedzili, leżące na obecnej Ukrainie, m.in. Bełz, Sokal i Krystynopol.

Projekt "Polski Dziki Zachód - historie mieszkańców Bieszczad oczami młodych dziennikarzy obywatelskich" to pomysł Stowarzyszenia Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy, partnerem była Fundacja Bieszczadzka. Patronat medialny pełniło Polskie Radio Rzeszów.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj