Nie żyje major Aleksander Szymański
fot. Chicku (wikipedia)

Nie żyje major Aleksander Szymański, pseudonim "Korab", twórca podkarpackich struktur Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. 24 lata był prezesem tej organizacji. Zostanie pochowany w sobotę na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie.

Szymański urodził się 12 grudnia 1927 roku w Przemyślu. Był harcerzem, w latach II wojny światowej żołnierzem Armii Krajowej w Oddziale Dyspozycyjnym „Lipowica” Komendy Obwodu Przemyśl, zajmującym się propagandą i małym sabotażem. Był również łącznikiem i kolporterem podziemnej prasy na trasie Przemyśl-Leżajsk-Przeworsk-Rzeszów. Za przynależność do Armii Krajowej został aresztowany przez Gestapo we wrześniu 1943 r. Więziony w więzieniu w Przemyślu i Tarnowie, trafił następnie do KL Auschwitz, a później przeniesiony został do obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen.

Po wyzwoleniu obozu przez wojska amerykańskie 5 maja 1945 roku Aleksander Szymański powrócił do rodzinnego Przemyśla. Tam zdał maturę, a następnie ukończył studia na Akademii Ekonomicznej w Krakowie i rozpoczął pracę zawodową w Przedsiębiorstwie Budów Kolejowych.

Major Szymański był osobą wybitnie zaangażowaną w działalność społeczno-kombatancką. Zasiadał m.in. w Zarządzie Głównym Towarzystwa Opieki na Oświęcimiem i Zarządzie Głównym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Przez dziesięciolecia piastował obowiązki prezesa rzeszowskiego Oddziału Polskiego Związku Byłych Więźniów Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.

W 1989 r. zakładał struktury Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Z funkcji prezesa zrezygnował w październiku 2017 roku, na skutek ciężkiej choroby.

Uroczystości pogrzebowe majora Aleksandra Szymańskiego odbędą się 30 grudnia 2017 roku na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj