100-lecie odzyskania niepodległości i współpracy z USA
fot. Iwona Piętak

Rzeszów znalazł się wśród 20 miast, które wzięły udział w wydarzeniu zorganizowanym dzisiaj przez Ambasadę amerykańską w Warszawie i Konsulat Generalny USA w Krakowie. Była to inauguracja obchodów dwóch doniosłych rocznic: 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stanami Zjednoczonymi a Polską.

Na Uniwersytecie Rzeszowskim ze studentami i pracownikami spotkała się konsul Pamnella DeVolder, która przypomniała wspólne karty historii obu krajów i wspólnych bohaterów, w tym Tadeusza Kościuszko i Kazimierza Pułaskiego. Następnie wszyscy zebrani wzięli udział w wideokonferencji z udziałem ambasadora Stanów Zjednoczonych Paula Jonesa, nadawanej z Politechniki Warszawskiej.

Prorektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Marek Koziorowski przypomniał w rozmowie z nami, że Stany Zjednoczone odegrały znaczącą rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Chodzi o słynne orędzie do Kongresu amerykańskiego prezydenta Thomasa W. Wilsona ze stycznia 1918 roku. Wilson przedstawił 14 punktów związanych z warunkami zawarcia pokoju po I wojnie światowej. W punkcie 13. postulował utworzenie niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza.

Konsul USA Pamnella DeVolder spotkała się również z pracownikami Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

W następnych miesiącach Ambasada USA w Warszawie i Konsulat Generalny USA w Krakowie planują cykl imprez rocznicowych, które będą się odbywać w Polsce i w Stanach Zjednoczonych.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Kliknij aby powiększyć fotografię SAM_8721.JPG
Fot. archiwum WiMBP
Kliknij aby powiększyć fotografię SAM_8738.JPG
Fot. archiwum WiMBP
Kliknij aby powiększyć fotografię SAM_8745.JPG
Fot. archiwum WiMBP
Kliknij aby powiększyć fotografię SAM_8752.JPG
Fot. archiwum WiMBP

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj