Kolejne starodruki wracają do Łańcuta
Fot. www.nowyjorkonz.msz.gov.pl

Kolejne woluminy powrócą do Biblioteki Zamkowej w Łańcucie. Ośmiotomowe dzieło Louisa-Pierre'a Anquetil pt. "Ouvres Historiques" (Prace historyczne) odnalazła w Niemczech i zakupiła Fundacja Rodziny Blochów z Nowego Jorku. Książki wydane w Paryżu w latach 1791-1793, w tym tygodniu zostały przekazane przez prezesa Fundacji Przemysława Blocha na ręce ambasadora Polski przy ONZ.

Jak poinformował dyrektor Muzeum Zamku w Łańcucie, Wit Karol Wojtowicz książki są częścią wspaniałego księgozbioru gromadzonego przez lata przez kolejnych właścicieli dóbr łańcuckich. O ich pochodzeniu świadczą znaki proweniencyjne: ekslibris, pieczęć własnościowa oraz nalepka inwentarzowa.

Dyrektor Wojtowicz dodaje, że praca francuskiego historyka to kolejny dar od prezesa Fundacji Rodziny Blochów z Nowego Jorku. Jak sam mówi - ma on ambicje, aby wszystkie pozycje pochodzące ze zbiorów łańcuckich, które znajdzie w zagranicznych antykwariatach, powróciły do Łańcuta. Kilka lat temu przekazał zamkowej Bibliotece dwie pozycje wydane w I połowie XIX wieku w Mediolanie i Paryżu.

Zbiory Biblioteki Zamkowej w Łańcucie liczą ponad 22 tysiące woluminów - druków i czasopism z XIX i początku XX wieku, starodruków, kartografii, grafiki, rękopisów nowożytnych oraz muzykaliów. W 1998 roku zbiory włączono do Narodowego Zasobu Bibliotecznego.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj