Żołnierze PBOT pod pomnikiem Cieplińskiego
Fot. Marcin Kalita

Uroczystym capstrzykiem w Rzeszowie uczcili wieczorem  żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej osobę patrona jednostki - pułkownika Łukasza Cieplińskiego w przeddzień 104 rocznicy jego urodzin.
Główna część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. Poprzedziła ją msza święta w kościele pod wezwaniem św. Józefa na Staromieściu.
Oficjalną część uroczystości otworzyło złożenie meldunku dowódcy 3 Brygady WOT pułkownikowi Arkadiuszowi Mikołajczykowi. Później na maszt podniesiona została flaga państwowa i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego.
Przemawiający w trakcie uroczystości dowódca Brygady przypomniał m.in. jeden z grypsów napisanych przez pułkownika Cieplińskiego z więzienia mokotowskiego. "To był testament pułkownika, skierowany do jego syna Andrzeja. Dziś my ten testament przyjmujemy i zobowiązujemy się być wierni jego słowom" - powiedział pułkownik Arkadiusz Mikołajczyk.
Z kolei poseł PiS Wojciech Buczak mówił, że kiedy cztery lata temu w setną rocznicę urodzin pułkownika Łukasza Cieplińskiego odsłaniano w Rzeszowie pomnik Wyklętych, nikt nie myślał, że za kilka lat rocznicowe obchody odbywać się będą w przeddzień zaprzysiężenia żołnierzy Obrony Terytorialnej z Brygady noszącej jego imię - i z ich udziałem.  "Jesteście z różnych środowisk, różnych zawodów, w różnym wieku, ale łączy was jedno - patriotyzm i gotowość służenia naszej ojczyźnie" - dodał poseł Buczak.
Uroczystość w Rzeszowie zakończyły Apel Pamięci i salwa honorowa. Po nich pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych złożone zostały wieńce.
A już jutro - w niedzielę - o godzinie 12.00 na rzeszowskim Rynku przysięgę złożą kolejni żołnierze Brygady, w obecności całej jednostki. W uroczystości uczestniczyć ma Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz
Przypomnijmy, po przeszkoleniu około 3000 ochotników Brygada osiągnęła zakładany stan osobowy i strukturę - jej pododdziały funkcjonują w 21 powiatach Podkarpacia oraz w Rzeszowie i Przemyślu. Tworzą one 5 batalionów, których dowództwa znajdują się w Rzeszowie, Jarosławiu, Nisku, Sanoku i Dębicy.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

 • 20 Wrz, 2018
  Co dalej z kolejką naziemną w Rzeszowie?
  Co dalej z kolejką naziemną w Rzeszowie?
  Budowa kolejki naziemnej w Rzeszowie czyli monoreya będzie możliwa tylko po zmianie przepisów. Obecnie obowiązujące nie pozwalają na przewóz pasażerów...
 • 20 Wrz, 2018
  Wizyta gości z RPA na Podkarpaciu
  Wizyta gości z RPA na Podkarpaciu
  Podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch spotkała się dzisiaj w Rzeszowie z grupą nauczycieli i uczniów szkoły Świętego Marcina de Porres...
 • 19 Wrz, 2018
  Zatrzymana marihuana i nielegalny tytoń
  Zatrzymana marihuana i nielegalny tytoń
  Ponad 6 kg suszu ziela konopi zabezpieczyli policjanci na terenie jednego z gospodarstw w Korczynie koło Krosna. Konopie ukryte były...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj