Cerkiew w Radrużu zabytkiem o szczególnym znaczeniu
Fot. J.Danak

Na Podkarpaciu przybył trzeci Pomnik Historii.  Prezydent RP Andrzej Duda wpisał na prestiżową listę miejsc o szczególnym znaczeniu historycznym i kulturowym dla Polski, Zespół Cerkiewny w Radrużu w powiecie lubaczowskim. Do tej pory na liście były Muzeum Zamek w Łańcucie i Klasztor OO Bernardynów w Leżajsku.

W Radrużu centralnym elementem zespołu jest cerkiew p.w. św. Paraskewy wzniesiona w końcu XVI w. Zaliczana jest do najstarszych drewnianych świątyń obrządku wschodniego zachowanych na terenie Polski. Wyjątkowy jest również wystrój i wyposażenie wnętrza, na które składają się m.in. XVII-wieczna polichromia na ścianach, ołtarze boczne a przede wszystkim  ikonostas z ikonami z XVII-XVIII w.

Oprócz cerkwi w skład Zespołu wchodzą : dzwonnica z końca XVI w., kamienny mur z bramami oraz kostnica z XIX w. W otoczeniu cerkwi znajduje się też cmentarz przycerkiewny z zespołem nagrobków z XVIII-XX w. wraz z płytą nagrobną z ok. 1682 r. i dwa cmentarze parafialne z nagrobkami wykonanymi w ośrodku kamieniarskim w Starym Bruśnie. Od 2010 r. właścicielem Zespołu Cerkiewnego w Radrużu jest Muzeum Kresów w Lubaczowie. W 2013 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jeden z 16 obiektów cerkiewnych w polskim i ukraińskim regionie Karpat.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj