Konferencja naukowa o Centralnym Okręgu Przemysłowym
Fot. Uniwersytet Rzeszowski

O genezie i znaczeniu Centralnego Okręgu Przemysłowego dyskutują uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej na Uniwersytecie Rzeszowskim. Konferencja odbywa się w ramach obchodów 80. rocznicy utworzenia tego ośrodka przemysłu ciężkiego budowanego przed II wojną światową w południowo-centralnych dzielnicach Polski.

Jak podkreślają naukowcy, było to jedno z największych przedsięwzięć ekonomicznych II Rzeczypospolitej. Celem COP-u było zwiększenie potencjału gospodarczego kraju, który kilkanaście lat wcześniej odzyskał niepodległość.

COP zapewnił zatrudnienie dla 100 tysięcy osób, dla których również zbudowano osiedla miejskie z całą infrastrukturą. Gość specjalny konferencji wnuczka twórcy COP-u Eugeniusza Kwiatkowskiego dr Julita Maciejewicz-Ryś powiedziała nam, że jednym z bodźców do utworzenia COP-u była ówczesna napięta sytuacja polityczna na świecie. "Powrócono do koncepcji zbudowania przemysłu obronnego w centralnej części Polski" - stwierdziła Julita Maciejewicz-Ryś.

Centralny Okręg Przemysłowy obejmował tereny ówczesnych województw: kieleckiego, lubelskiego, lwowskiego i krakowskiego. Dzięki inwestycjom powstały m.in. zbrojeniowe zakłady południowe pod Rozwadowem, po wojnie znane jako Huta Stalowa Wola i nowe miasto, któremu nadano nazwę Stalowa Wola. Ponadto w Mielcu zbudowano Państwowe Zakłady Lotnicze, w Rzeszowie fabrykę silników lotniczych, a w Dębicy - fabrykę kauczuku syntetycznego oraz fabrykę opon.

Rozpoczęto też budowę hydroelektrowni m.in. w Solinie i Myczkowcach. Dalszy rozwój COP-u brutalnie przerwał wybuch II wojny światowej.

 

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

 • 20 Wrz, 2018
  Dębickie Senioralia już w sobotę
  Dębickie Senioralia już w sobotę
  W najbliższą sobotę w Dębicy - duża impreza dla osób starszych z całego powiatu. Odbędą się tam I Dębickie Senioralia....
 • 20 Wrz, 2018
  Co dalej z kolejką naziemną w Rzeszowie?
  Co dalej z kolejką naziemną w Rzeszowie?
  Budowa kolejki naziemnej w Rzeszowie czyli monoreya będzie możliwa tylko po zmianie przepisów. Obecnie obowiązujące nie pozwalają na przewóz pasażerów...
 • 20 Wrz, 2018
  Wizyta gości z RPA na Podkarpaciu
  Wizyta gości z RPA na Podkarpaciu
  Podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch spotkała się dzisiaj w Rzeszowie z grupą nauczycieli i uczniów szkoły Świętego Marcina de Porres...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj