Telewizja Rzeszów wspólnie z oddziałem Polskiego Radia w Rzeszowie przygotowuje historyczne kalendarium na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Już od stycznia na obu antenach telewizyjnej i radiowej będą ukazywać się kilkuminutowe notki historyczne, w których krok po kroku prześledzimy najważniejsze fakty historyczne, które doprowadziły do zmian na mapie Europy. Trudna droga do wolności po 120 latach niewoli ujęta w chronologiczny ciąg zdarzeń to także okazja by przypomnieć o ludziach, którzy z determinacją walczyli o niepodległość Polski.

Jesienią 1918 roku na mapę świata powracała - rodząca się w bólach I wojny światowej - Polska. Zniszczenia wojenne były tylko jednym z wielu problemów. Państwo powstające z trzech zaborów odziedziczyło pięć różnych walut, trzy różne kodeksy karne, trzy odmienne jednostki miar i wag oraz sieć kolejową, której tory miały dwie szerokości.

Nikt nie wiedział jeszcze jaki będzie ostateczny kształt powstającego państwa i jak przebiegać będą jego granice. Miała o tym zadecydować wojna z niemal wszystkimi sąsiadami.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Czytany 456 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj