A. Szlachta: Rzeszowski Pomnik Czynu Rewolucyjnego powinien zniknąć
Fot. M.Maśniak

Rzeszowski Pomnik Czynu Rewolucyjnego powinien zniknąć z przestrzeni miasta - powiedział na naszej antenie poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Szlachta. Gość Radia Rzeszów przypomniał, że ustawa dekomunizacyjna zobowiązuje do usuwania obiektów, które gloryfikują poprzedni system – czyli komunistyczny. A w opinii rzeszowskiego oddziału IPN pomnik jest symbolem systemu totalitarnego.

W obronie pomnika stanął prezydent Rzeszowa. Zaapelował do IPN, by zostawić monument w spokoju. Podobnego zdania jest wielu mieszkańców Rzeszowa, którzy uważają, że pomnik jest symbolem miasta. Poza tym historycy sztuki traktują ten pomnik jako dzieło sztuki.

Poseł Szlachta przypomniał na naszej antenie, że kilkanaście lat temu rozmawiał o pomniku z jego autorem. Prof. Marian Konieczny powiedział, że główna bryła jest neutralna - symbolizuje laur zwycięstwa. Kontrowersyjne są natomiast rzeźby - symbolizujące zryw walczących, które zostały wykonane na zlecenie ówczesnych władz.

Na szczycie pomnika jest herb Rzeszowa - krzyż maltański. Został tam umieszczony, by złagodzić wymowę symboliki pomnika za czasów, gdy prezydentem Rzeszowa był Andrzej Szlachta. Jednak teraz mamy ustawę dekomunizacyjną i pomnik trzeba usunąć - dodał nasz gość.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Artykuły powiązane

4 komentarzy

 • Panieabramie 13 Lis, 2017

  Również uważam że to Pan Szlachta powinien zniknąć! Szczerze już mam dosyć Pana gadaniny o pierdołach, a braku działania w istotnych gospodarczych sprawach!!! Panie Szlachta zniknij Pan!!!!!!!

 • alex 12 Lis, 2017

  przede wszystkim pan Szlachta powinien zniknąc z podkarpackiej sceny politycznej

 • Walter 06 Lis, 2017

  Komunistyczne pomniki powinne zniknac z publicznych miejsc.

 • DobryDuch 06 Lis, 2017

  Internet rządzi się własnymi prawami, ale autorów tekstów nawet to nie zwalnia z poprawnej polszczyzny. Szanujmy nasz język, bo czytanie tego boli.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj