Jedna z piękniejszych kamienic w Rzeszowie odnowiona
Fot. J.Jaracz

Kamienica Tekielskich w Rzeszowie cieszy już oczy nową elewacją. Kolor budynku jest zbliżony do białego, z domieszką barw żółtej i szarej - to zdaniem współwłaściciela Janusza Skomry kolor najbardziej zbliżony do pierwotnego.

Trudno było ustalić tę barwę, bo w latach 60-tych ubiegłego wieku na oryginalny tynk romański nałożono cementową "obrzutkę", która znacząco zmieniła wygląd budynku. Usunięcie 'obrzutki" pozwoliło także na odkrycie wykonanej z piaskowca tablicy znajdującej się nad wejściem od ulicy Zamkowej - tablica informuje, że kamienicę wybudował architekt Tekielski. Na skośnym narożu wyeksponowano z kolei emblemat rodziny Tekielskich, datę powstania budynku - rok 1910 oraz napis Sibi et posterati - co oznacza Sobie i potomności .

Kamienicę zaprojektował dla siebie i swojej rodziny rzeszowski architekt Mateusz Tadeusz Tekielski, który wcześniej stworzył między innymi zabudowę willową Pod Kasztanami. Prywatni właściciele kamienicy nie zdradzają kosztów inwestycji, podkreślają, że traktują ją sentymentalnie i najważniejsze jest dla nich zachowanie rodzinnego dziedzictwa w dobrym stanie. Dotacja wojewódzkiego konserwatora zabytków wyniosła około 130 tysięcy złotych.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Walter 06 Lis, 2017

    Burmitrz miasta musi tam mieszkac.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj