Odznaczenia za ukrywanie Żydów w czasie wojny
Eleonora i Stanisław Goleniowie Fot. Archiwum rodziny Goleniów

Trzy podkarpackie rodziny, otrzymały dzisiaj w jasielskim starostwie Krzyże Komandorskie Orderu Odrodzenia Polski. To uhonorowanie, za ukrywanie Żydów w czasie wojny.  

Ordery przyznano rodzinom Niedzielów z Markuszowej, Twardzików z Jedlicza i Goleniów z Jasła. "To jest spłacanie długu przez państwo tym, którzy sami narażali własne życie ratując swoich sąsiadów" mówił podczas uroczystości wiceprezes IPN Mateusz Szpytma. 

Eleonora Goleń i jej mąż Stanisław przygarnęli 12-letnią dziewczynkę Alinę, która z matką uciekła z Łodzi do Biecza. Goleniowie przedstawiali ją jako córkę siostry Stanisława. Ktoś jednak powiedział Niemcom o tym że dziewczynka to przygarnięta żydówka. Alina została rozstrzelana 10 grudnia 1942 r. Eleonora Goleń trafiła do jasielskiego więzienia gdzie miesiąc później została zamordowana. Jej ciała nie odnaleziono. Gdy Niemcy zatrzymywali Eleonorę jej mąż był w pracy, dzięki czemu się uratował.

Rodzinną historię przedstawiał dziś Adam Goleń, syn Stanisława z drugiego małżeństwa.

Od 2007 r. kiedy to prezydent Lech Kaczyński ustanowił Krzyż Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski jako symbol podziękowania tym, którzy ratowali Żydów, przyznano kilkaset odznaczeń.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj