Kard. Jaworski "Zasłużony dla województwa podkarpackiego"
Fot. Podkarpacki Urząd Marszałkowski

Kardynał Marian Jaworski - arcybiskup senior Diecezji Lwowskiej odebrał w Krakowie odznakę honorową "Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego". Wyróżnienie wręczyli Marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl i Przewodniczący Sejmiku - Jerzy Cypryś. Spotkanie miało bardzo kameralny charakter i odbyło się w mieszkaniu duchownego.

Kardynał Marian Jaworski tuż po święceniach kapłańskich w 1950 roku przez 2 lata był wikariuszem parafii Basznia Dolna koło Lubaczowa. Na Podkarpacie powrócił w 1984 roku, kiedy to Papież Jan Paweł II powołał go na administratora apostolskiego polskiej części archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie. W 1991 roku decyzją Jana Pawła II został metropolitą lwowskim.. Przez wiele lat -  nie tylko urzędując w Lubaczowie, ale też sprawując funkcję we Lwowie, czy będąc już na emeryturze -  interesował się problemami Podkarpacia. Często też uczestniczył w regionalnych uroczystościach religijnych. Gdy wręczano mu odznakę "Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego" wspominał miedzy innymi wizytę Jana Pawła II na Podkarpaciu w 1991 roku.

Odznaka „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” nadawana jest jako wyraz uznania dla działalności i zasług dla rozwoju regionu. Pośród dotychczas uhonorowanych przez kapitułę osób znalazło się kilku duchownych m.in.: kardynał Adam Kozłowiecki, arcybiskupi Ignacy Tokarczuk i Józef Michalik oraz biskupi Kazimierz Górny i Edward Frankowski.

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj