Mikroprzedsiębiorcy będą prowadzić elektroniczną ewidencję VAT
fot. pixabay

Od przyszłego roku mikroprzedsiębiorcy - a więc firmy zatrudniające do 10 osób dołączą do grona podatników VAT, którzy prowadzą elektroniczną ewidencję VAT.

Nałożony zostanie na nich obowiązek przesyłania tej ewidencji jako Jednolity Plik Kontrolny VAT. To - w przełożeniu na zwykły język - obowiązek comiesięcznego przekazywania w postaci elektronicznej ewidencji zakupu i sprzedaży. Duże i średnie przedsiębiorstwa już to robią, mikroprzedsiębiorstwa będą musiały od przyszłego roku.

Podkarpacka skarbówka już z teraz zachęca do testowania systemu. Jak wyjaśnia Edyta Furman z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, jeżeli podatnik prześle ewidencję zakupu i sprzedaży VAT i nie otrzyma informacji zwrotnej z prośbą o uzupełnienie może uważać, że fiskus nie ma zastrzeżeń do przedłożonych dokumentów. W przeciwnym wypadku zostanie poinformowany o niejasnościach i zobowiązany do wyjaśnienia wątpliwości. 

Ministerstwo Finansów na stronie www.jpk.mf.gov.pl udostępniło aplikację Klient JPK, która ułatwia podatnikom bezkosztowe generowanie i wysyłanie plików JPK. Na Podkarpaciu jest ok. 70 tys. podatników podatku VAT.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj