Będzie mniej orłów przednich niż przed rokiem
Fot. pixabay.com

Tegoroczne lęgi żyjących w Karpatach orłów przednich prawdopodobnie będą gorsze od ubiegłorocznych. Wszystko przez dość ostrą zimę - prognozuje Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

Ornitolog podkreśla, że w górach zgromadziło się bardzo dużo śniegu, a mróz dochodził nawet do -30 stopni. To zmusiło te rzadkie i będące pod ścisłą ochroną ptaki do opuszczenia swoich rewirów lęgowych i przeniesienia się w niższe rejony gór w poszukiwaniu pożywienia.

Teraz wracają i zaczynają loty godowe, ale jest to o kilkanaście dni później niż zwykle. Część orlich par może wcale nie przystąpić do rozrodu.

Rekordowe lęgi orłów przednich w Karpatach miały miejsce w ubiegłym roku. Gniazda opuściło 16 młodych ptaków. To prawie trzykrotnie więcej niż w roku 2015.

W Polsce żyje około 35 par orłów przednich, w tym aż 30 w Karpatach. Najwięcej w Górach Sanocko–Turczańskich, w Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 01 Gru, 2020
  Pijani turyści uratowani
  Pijani turyści uratowani
  Przygodni turyści oraz GOPR-owcy uratowali 2 mężczyzn, którzy w niedzielne popołudnie kompletnie pijani wędrowali w okolicach Tarnicy — najwyższego bieszczadzkiego...
 • 22 Lis, 2020
  Przymrozki w Bieszczadach
  Przymrozki w Bieszczadach
  W Bieszczadach dziś mroźnie. W górnych partiach gór temperatura utrzymuje się w granicach -5 stopni. Poprawiły się warunki turystyczne. Opadły...
 • 19 Lis, 2020
  Park Ochrony Bieszczadzkiej Fauny
  Park Ochrony Bieszczadzkiej Fauny
  Park Ochrony Bieszczadzkiej Fauny to nowe miejsce na przyrodniczej mapie naszego regionu. Jest kompromisem pomiędzy tradycyjnym ogrodem zoologicznym, a kliniką...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj