105 lat Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu
fot. Marek Cynkar

W Przemyślu odbywają się zakrojone na dużą skalę obchody 105 lat Pogotowia Ratunkowego.

Powołane zostało do życia w 1912 roku. W tym czasie, w całej Polsce funkcjonowało zaledwie pięć stacji tego typu. Przemyskie Pogotowie Ratunkowe jest najstarszą jednostką ratownictwa na Podkarpaciu a na jego powstanie, tak jak w przypadku innych miast, wpłynęło szereg tragicznych wydarzeń, takich jak katastrofa kolejowa w Medyce 4 maja 1911 roku. Zderzyły się wówczas dwa pociągi. Dwie osoby straciły życie a kilkanaście zostało rannych. Już w czerwcu tego samego roku pogotowie rozpoczęło udzielanie pomocy pierwszym pacjentom.

Współcześni ratownicy "przegapili" jubileusz 100-lecia stacji. Po fakcie dowiedzieli się o chlubnej historii od pracowników Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i Archiwum Państwowego w tym mieście. Z wielką pompą przygotowali program na 105 lat Pogotowia. W południe Marek Kuchciński Marszałek Sejmu RP odsłonił tablicę okolicznościową na frontonie budynku dawnej stacji przy ulicy Wodnej 13.

Na Rynku Staromiejskim odbywa się festyn na którym ratownicy medyczni promują zdrowie. Prezentowane są pojazdy historyczne: karetki - eksponaty z Muzeum OSP Ratownictwa z Krakowa i Muzeum Pojazdów Historycznych z Rakszawy. Grupy rekonstrukcyjne przenoszą widzów w odległe czasy pokazując jak wówczas ratowano ludzi.

Na estradzie prezentują się zespoły młodzieżowe a gwiazdą wieczoru o godzinie 19.00 będzie Alberto Amati - we włoskim repertuarze rozrywkowym..

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj