Wyklęty upamiętniony. Tarnobrzeg przypomina o Dekutowskim
Fot. Wanda Piasek

Żołnierz wyklęty Hieronim Dekutowski, Cichociemny dowódca oddziałów partyzanckich Armii Krajowej został upamiętniony na muralu w Tarnobrzegu. Zajmujące 200 metrów kwadratowych malowidło mieści się na ścianie budynku przy ulicy Wyspiańskiego 24.

Jest to rodzinne miasto legendarnego "Zapory", w którym mieszka jego siostrzenica. Krystyna Frąszczak pełni funkcję wiceprezesa Fundacji imienia swojego wuja i była inspiratorką powstania muralu. Obok postaci majora Dekutowskiego zamieszczono cytat jego słów: "Amnestia to jest dla złodziei, a my jesteśmy Wojsko Polskie". - nawiązują one do podstępnej propozycji, formujących się po 1945 roku, władz PRL-u aby żołnierze wyklęci skorzystali z amnestii politycznej.

Za walkę o niepodległą Polskę Hieronim Dekutowski został zamordowany w więzieniu mokotowskim w 1949 roku przez ówczesne władze komunistyczne. Natomiast pamięć o nim w okresie PRL-u była zacierana i wypaczana ponieważ nazywano go bandytą i wrogiem ojczyzny.

Mural Hieronima Dekutowskiego - "Zapory" został sfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Jego uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 17 września tego roku.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj