MEN chce zintegrowania uczniów zdrowych z niepełnosprawnymi
Fot. Iwona Piętak

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, żeby dzieci niepełnosprawne, chore i mające problem z funkcjonowaniem w szkole były w procesie nauki włączone do grup rówieśniczych.

Jak poinformowała na konferencji prasowej w Rzeszowie Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty, nowe rozwiązania umożliwiają dyrektorom szkół wprowadzenie zindywidualizowanej ścieżki kształcenia, w której dziecko będzie mogło brać udział zarówno w zajęciach indywidualnych, jak i w lekcjach ze swoją klasą.

"Władzom oświatowym zależy na tym, żeby np. uczeń niepełnosprawny nie czuł się wykluczony z grupy rówieśniczej" - dodaje Małgorzata Rauch.

Nowością jest to, że uczeń chory, który z poradni psychologiczno-pedagogicznej otrzyma orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego, będzie realizował zajęcia edukacyjne w domu. Ma to związek z tym, że nie wszystkie szkoły są w stanie zapewnić odpowiednie pomieszczenia dla lekcji, w których bierze udział pojedynczy uczeń.

Dlatego MEN chce, żeby w każdej szkole był pedagog lub psycholog, którzy będą wspierać zarówno uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, jak i ich rodziców.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 18 Sty, 2021
  Drogi na Podkarpaciu
  Drogi na Podkarpaciu
  Zróżnicowanych warunków muszą spodziewać się kierowcy przemierzający nasz region – wynika z komunikatu Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Najwięcej utrudnień napotkamy w Beskidzie i...
 • 18 Sty, 2021
  Dojrzałość – wystawa Muzeum Rzemiosła w Krośnie
  Dojrzałość – wystawa Muzeum Rzemiosła w Krośnie
  Fotografie, sprzęty gospodarstwa domowego, wyposażenie restauracji, warsztatu krawieckiego, a także zaimprowizowany piknik w plenerze. To niektóre elementy wystawy „Dojrzałość” prezentowanej...
 • 16 Sty, 2021
  Transport do punktów szczepień w Rzeszowie i w Gminie Tyczyn
  Transport do punktów szczepień w Rzeszowie i w Gminie Tyczyn
  Podkarpackie samorządy pomogą niepełnosprawnym w dotarciu do punktów szczepień. Na transport mogą liczyć mieszkańcy Rzeszowa, którzy mają wyznaczony termin szczepienia...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj