Chcą wyremontować kolejny zabytek Jarosławia
Fot. Wydział Rozwoju i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Jarosławiu

Jest szansa na remont kolejnej perełki architektonicznej Jarosławia. Starostwo chce sfinansować przygotowanie projektu przebudowy kamienicy przy ul. Hetmana Jana Tarnowskiego.

Przed II wojną światową mieściła się tam siedziba Stowarzyszenia Rękodzielników Żydowskich Jad Charuzim, a po wojnie m.in. ognisko baletowe i biblioteka publiczna.

Remont ma dostosować obiekt ponownie do potrzeb ogniska baletowego, a dokumenty są konieczne, by powiat mógł ubiegać się o dotacje na remont zabytku. Chodzi o dofinansowanie unijne, konserwatora zabytków oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Neoklasycystyczny gmach został wzniesiony w latach 1907-1912. Po wojnie przeszedł na własność Skarbu Państwa i był kojarzony głównie jako siedziba ogniska baletowego i biblioteki publicznej. W 2008 roku został zwrócony Gminie Żydowskiej. Jego właścicielem została Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Od lipca tego roku jest już oficjalnie własnością powiatu jarosławskiego. Dotychczasowym właścicielem była Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj