Przeczytali Wesele
Fot. Iwona Piętak

Narodowe Czytanie w Rzeszowie miało kilka odsłon. Teatr imienia Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie przygotował specjalny pokaz teatralno-muzyczny, który odbywał się w przestrzeni widowiskowej Galerii Rzeszów - jednej z dwóch największych galerii handlowych w centrum stolicy Podkarpacia. Tytuł wydarzenia: "Siemaszkowa z Wyspiańskim w centrum miasta". Aktorzy prezentowali fragmenty spektakli, jakie były lub są wystawiane na deskach rzeszowskiej sceny. Były też fragmenty "Wesela".

Natomiast w ogrodach przy bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie odbyło się trzygodzinne Podkarpackie Czytanie "Wesela". W programie znalazło się m.in. czytanie fragmentów "Wesela" z podziałem na role przez parlamentarzystów, przedstawicieli władz lokalnych, wojska, dyrektorów instytucji kulturalnych, rektorów uczelni, dyrektorów szkół, nauczycieli i młodzież. Pokazana została też wystawa pt. "Co się w duszy komu gra.", ekspozycja wydań "Wesela" ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, był występ Mobilnej Filharmonii i uzdolnionej artystycznie młodzieży. Podczas imprezy publiczność otrzymała egzemplarze "Wesela" opatrzone okolicznościową pieczęcią oraz symboliczne kołacze weselne.

Zwieńczeniem Narodowego Czytania w stolicy Podkarpacia było popołudniowo - wieczorne wydarzenie  obok Fontanny Multimedialnej w Rzeszowie. Zaprosili na nie marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, a całość przygotowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Najpierw wystąpiły zespoły ludowe z Podkarpacia, które wykonały tańce krośnieńskie i lasowiackie oraz pieśni weselne, a członkowie zespołu Lesiaki z Raniżowa odczytali dialog Panny Młodej i Pana Młodego.

Następnie w ramach "Klubu Czytelnika - Przestrzeni Głośnego Czytania" odbyło się czytanie wybranych fragmentów "Wesela" przez mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia i zaproszonych gości, a także pamiątkowe pieczętowanie prywatnych egzemplarzy okolicznościową pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Podczas warsztatów rękodzieła "Weselne wianki" dzieci i dorośli mogli stworzyć niepowtarzalne wianki z papierowych kwiatów. W tym samym czasie odbyło się też rodzinne "Quizowanie literackie". Narodowe Czytanie w Rzeszowie zakończył pokaz specjalny Fontanny Multimedialnej.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

 • 30 Lis, 2020
  Nowy dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie
  Nowy dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie
  Marek Wiater nie jest już dyrektorem Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Dziś zarząd Województwa podkarpackiego...
 • 01 Gru, 2020
  Podkarpackie Forum Nauki i Biznesu
  Podkarpackie Forum Nauki i Biznesu
  Podkarpackie Forum Nauki i Biznesu rozpoczyna się dziś w Rzeszowie. Jego celem jest wspieranie współpracy między przedsiębiorcami i naukowcami. Ze...
 • 30 Lis, 2020
  Pobitno – zbiórka zdjeć
  Pobitno – zbiórka zdjeć
  Powstaje cyfrowe archiwum osiedla Pobitno w Rzeszowie. Trwa zbiórka archiwalnych zdjęć dzisiejszej dzielnicy a dawniej wsi Pobitno. Celem jest zachowanie...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj