Wspólnie czytają Wesele
Fot. Iwona Piętak

O godz. 11 rozpoczęła się rzeszowska odsłona Narodowego Czytania. Teatr imienia Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie przygotował specjalny pokaz teatralno-muzyczny, który odbywa się w przestrzeni widowiskowej Galerii Rzeszów - jednej z dwóch największych galerii handlowych w centrum stolicy Podkarpacia. Tytuł wydarzenia: "Siemaszkowa z Wyspiańskim w centrum miasta". Aktorzy prezentują fragmenty spektakli, jakie były lub są
wystawiane na deskach rzeszowskiej sceny. Będą też fragmenty "Wesela". Blisko godzinne show zostanie powtórzone o godz. 12.30.

Natomiast o godz. 14 w ogrodach przy bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie rozpocznie się trzygodzinne Podkarpackie Czytanie "Wesela". W programie: m.in. - czytanie fragmentów "Wesela" z podziałem na role przez parlamentarzystów, przedstawicieli władz lokalnych, wojska, dyrektorów instytucji kulturalnych, rektorów uczelni, dyrektorów szkół, nauczycieli i młodzież. Będzie też wystawa pt. "Co się w duszy komu gra.", ekspozycja wydań "Wesela" ze zbiorów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, występ Mobilnej Filharmonii i uzdolnionej artystycznie młodzieży. Podczas imprezy rozdawane będą egzemplarze "Wesela" opatrzone okolicznościową pieczęcią oraz symboliczne kołacze weselne.

Z kolei o godz. 16 rozpocznie się Narodowe Czytanie "Wesela" obok Fontanny Multimedialnej w Rzeszowie. Zapraszają na nie marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Wydarzenie rozpoczną występy zespołów ludowych z Podkarpacia, które wykonają tańce krośnieńskie i lasowiackie oraz pieśni weselne, a członkowie zespołu Lesiaki z Raniżowa odczytają dialog Panny Młodej i Pana Młodego.

Następnie w ramach "Klubu Czytelnika - Przestrzeni Głośnego Czytania" odbędzie się czytanie wybranych fragmentów "Wesela" przez mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia i zaproszonych gości, a także pamiątkowe pieczętowanie prywatnych egzemplarzy okolicznościową pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Podczas warsztatów rękodzieła "Weselne wianki" dzieci i dorośli będą mieli mogli stworzyć niepowtarzalne wianki z papierowych kwiatów. W tym samym czasie odbędzie się też rodzinne "Quizowanie literackie". Narodowe Czytanie w Rzeszowie zakończy pokaz specjalny Fontanny Multimedialnej, który rozpocznie się o godz. 20.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj