Prof. Bogusław Szmygin o liście światowego dziedzictwa UNESCO
Fot. Archiwum

Twierdza Przemyśl i kopalnia ropy naftowej w Bóbrce starają się o wpis na krajową listę pomników historii. To pierwszy krok do znalezienia się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie konkurencja jest ogromna - uważa prof. Bogusław Szmygin z Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych.

Lista UNESCO jest tak cenioną marką, że każdy z ponad 190 krajów, które podpisały konwencję o światowym dziedzictwie chce umieścić jak najwięcej takich miejsc na tej liście.

Gość Polskiego Radia Rzeszów przypomniał, że w Polsce jest około 70 tys. najcenniejszych obiektów zabytkowych. Są one w większości zadbane, a Polska jest wysoko oceniana za opiekę nad zabytkami, szczególnie za ich odbudowę i rekonstrukcję. Jest to gorący temat w kontekście zniszczeń zabytków Iraku, Syrii i Afganistanu, dlatego w przyszłym roku nasz kraj będzie gospodarzem poświęconej temu międzynarodowej konferencji.

Prof. Bogusław Szmygin z Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych jest gościem letniej szkoły konserwatorów, która do czwartku trwa w Krasiczynie. Tematem jest architektura obronna i fortyfikacje na podstawie Twierdzy Przemyśl.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj