Podkarpackie borówki podbijają świat
Plantacja borówek w Bratkowicach w zimowej szacie Fot. Ewa Niedziałek Szeliga

Polskie borówki stają się eksportowym hitem, trafiają już do 20 krajów Europy i Azji. Swoje miejsce znaleźli na tym rynku też producenci z naszego województwa. Podkarpacka Grupa Producentów Borówki Elliot w Bratkowicach od roku jest jednym z 3 krajowych partnerów zrzeszenia Polish Berry Cooperative (PBC). Oprócz podkarpackich plantatorów w skład zrzeszenia wchodzą jeszcze producenci z grupy Polskie Jagody z Lubelszczyzny i Berry Group z Wielkopolski.

Dorota Zęgota - prezes grupy - uważa, że tylko wspólna strategia w tym przypadku zrzeszenie grup producentów może sprostać konkurencyjności na rynkach zagranicznych.

Zrzeszenie przejęło 20 proc polskiego rynku borówki, rocznie produkuje 15-16 tys. ton jagód, z czego 85 procent produkcji owoców trafia na eksport. Podkarpaccy producenci grupy Elliot zbierają około 700 ton owoców. Zdaniem Dariusza Zęgoty z grupy Elliot w Bratkowicach w produkcji tych delikatnych owoców ważna jest ich jakość a tę warunkują ściśle przestrzegane zasady. Zrzeszenie wypracowało własne standardy zbioru i przechowywania owoców.

Zrzeszenie Polish Berry Cooperative eksportuje polskie owoce głównie na Wyspy Brytyjskie ale podbija też kraje azjatyckie. Borówki między innymi z Podkarpacia trafiają do Malezji, Singapuru, Hong-Kongu i do Chin. W tym ostatnim przypadku producenci eksportują za pośrednictwem firm holenderskich, bo Polska nie ma jeszcze podpisanych odpowiednich umów handlowych z Chinami.

Podkarpacka Grupa Producentów Borówki Elliot w Bratkowicach, działa na zasadzie spółki z o.o., co oznacza, że każdy udziałowiec wnosi wkład finansowy w grupę . Obecnie w grupie jest 5 producentów z powiatów rzeszowskiego i łańcuckiego.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

 • 22 Sty, 2021
  100 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
  100 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
  Do 2022 roku zostaną wyremontowane wszystkie drogi wojewódzkie, zniszczone w ubiegłym roku, podczas czerwcowej powodzi. Na ten cel województwo podkarpackie...
 • 19 Sty, 2021
  Dojrzałość – wystawa Muzeum Rzemiosła w Krośnie
  Dojrzałość – wystawa Muzeum Rzemiosła w Krośnie
  Fotografie, sprzęty gospodarstwa domowego, wyposażenie restauracji, warsztatu krawieckiego, a także zaimprowizowany piknik w plenerze. To niektóre elementy wystawy „Dojrzałość” prezentowanej...
 • 18 Sty, 2021
  Drogi na Podkarpaciu
  Drogi na Podkarpaciu
  Zróżnicowanych warunków muszą spodziewać się kierowcy przemierzający nasz region – wynika z komunikatu Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Najwięcej utrudnień napotkamy w Beskidzie i...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl


Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj