Po skazaniu przez Sąd Rejonowy w Przemyślu 20 osób, atakujących ukraińską procesję religijną w czerwcu zeszłego roku prokuratura nie będzie wnosić sprzeciwu wobec tego wyroku.

Sąd wymierzył im w trybie nakazowym kary ograniczenia wolności od 4 do 10 miesięcy. Dla nich to potrącenie 20 procent pensji na cele społeczne bądź 30 godzin pracy społecznej.

Tryb nakazowy polega na wydaniu wyroku, bez przeprowadzania procesu, gdy sąd uznaje, że wina oskarżonych i okoliczności sprawy nie budzą wątpliwości. Skazani byli oskarżeni o "przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego".

Teraz można oczekiwać ich sprzeciwu wobec wyroku. Sama prokuratura rejonowa nie będzie tego robić - powiedziała Radiu Rzeszów jej rzeczniczka Marta Pętkowska. Sprzeciw skutkuje utratą mocy wyroku wobec osoby go wnoszącej.

Dwadzieścia skazanych osób w czerwcu ubiegłego roku zakłóciło procesję z okazji Święta Ukraińskiej Pamięci Narodowej w Przemyślu, twierdząc że jej uczestnicy składają hołd członkom UPA.

W trakcie uroczystości polscy narodowcy wykrzykiwali między innymi "...Znajdzie się kij na banderowski ryj” czy "Przemyśl zawsze Polski". Doszło do szarpaniny, podczas której podeptano religijną chorągiew. Interweniowała policja.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj