V Rajd Śladami Gąsienic Pierwszej Pancernej
uczestnicy poprzedniej edycji rajdu fot. Archiwum

Przed nimi pięć pół tysiąca kilometrów i dwanaście dni podróżowania. Jutro (20.08) rozpoczyna się V Rajd Śladami Gąsienic Pierwszej Pancernej.

Jadą z różnych części kraju aby spotkać się na Skwerze Czołgistów w Żaganiu. To miejsce, gdzie znajduje się Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych. Stoi tam pomnik gen. broni Stanisława Maczka legendarnego dowódcy 1. Dywizji Pancernej oraz czołgi T-34, T-55, T-72 i Sherman.

W wyprawie weźmie udział 10 motocyklistów, w tym 4 z Podkarpacia. Jak mówią przedstawiciele Stowarzyszenia Motocyklistów Patria Wojciech Krupa i Jacek Kawiak wyprawy śladami Polaków walczących i ginących na różnych frontach II wojny światowej są dla nich niezwykłym przeżyciem. Odwiedzają polskie cmentarze w Belgii, Holandii i Francji, odwiedzają też rozrzucone po całych Niemczech  pojedyncze groby.
Wyprawa potrwa do końca sierpnia.

Tym razem uczestnicy Rajdu będą w miejscach gdzie żołnierze generała Stanisława Maczka walczyli w 1940 roku w kampanii francuskiej, także miejscowości w w Normandii. Odwiedzą m.in. wzgórze Mont Ormel w regionie Falaise, gdzie polscy pancerniacy stoczyli jedną ze swoich najsłynniejszych bitew w czasie II wojny światowej.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj