Domostwo z epoki kamienia odkryto w Łańcucie
fot. Archiwum

Ponad 6 tysięcy lat temu miał kształt prostokąta o długości około 20 metrów. W Łańcucie przy ulicy Wyszyńskiego archeolodzy odkryli dom kultury malickiej z epoki neolitu.

Wiadomo, że domostwo z Łańcuta posiadało dach dwuspadowy i opierało się na pięciu rzędach słupów. Razem z budynkiem mieszkalnym znaleziono też pozostałości glinianego pieca oraz kilka tysięcy fragmentów naczyń glinianych i kilkaset przedmiotów kamiennych, w tym z obsydianu. Archeolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego Maciej Dębiec mówi, że to surowiec pochodzenia wulkanicznego importowany ze wschodnich Węgier co świadczy o dalekosiężnych kontaktach tej społeczności z terenami zakarpackimi . Zabytki zostaną zdeponowane w magazynie Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego i poddane dalszemu opracowaniu naukowemu.

Badania prowadzono w lipcu i sierpniu. Były związane z planowaną na tym trenie budową budynków wielorodzinnych.

Stanowisko archeologiczne w Łańcucie jest znane od kilkudziesięciu lat. W czasie badań przeprowadzonych tam na przełomie lat 80 90 ubiegłego stulecia odkryto osadę kultury ceramiki wstęgowej rytej, zabudowanej kilkoma długimi domami. Była to pierwsza osadnicza kultura na ziemiach polskich. Jej kontynuacją była kultura malicka.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj