Karpacka Troja jak przed wiekami
Fot. Tomasz Bienias / wikipedia

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła będzie uprawiać tradycyjne rośliny i hodować zwierzęta, jakie towarzyszyły dawnym mieszkańcom.

Budowa sektora hodowlanego trwa, powstaną dwie stajnie i stodoła dla odpowiednich gatunków koni, krów, owiec, kóz, a nawet psa. Będzie też funkcjonował sektor związany z uprawą roślin pradziejowych, takich jakie wykorzystywała ludność mieszkająca w grodzisku. Część z nich już jest uprawiana, ale przybędą nowe. To m.in. trzy gatunki pszenicy, jęczmień, proso, soczewica i groch.

W ramach projektu na grodzisku zostanie zrekonstruowany 45-metrowy odcinek wału obronnego. Powstanie z belek dębowych i ziemi, w sposób identyczny jak ten z VIII wieku zbudowany przez Słowian. Powstanie też druga wiata do zajęć edukacyjnych.

Prace zakończą się jesienią przyszłego roku, a dofinansowanie z programu Interreg Polska - Słowacja 2014-2020 wynosi ponad 730 tys. euro.

Projekt nosi tytuł "Archeologia żywa, jako unikatowy produkt turystyki kulturowej Karpat", a realizują go wspólnie Muzeum Podkarpackie w Krośnie oraz Muzeum Wojewódzkie w Preszowie.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj