Profesor Kazimierz Grotowski spoczął na krakowskich Rakowicach
Fot. Archiwum

Na cmentarzu Rakowickim w Krakowie pochowano dziś profesora Kazimierza Grotowskiego. Pochodzący z Rzeszowa, wybitny fizyk jądrowy związany z Uniwersytetem Jagiellońskim zmarł w poprzednią niedzielę w Krakowie.

Kazimierz Grotowski urodził się w 1930 roku w Rzeszowie, gdzie ukończył gimnazjum męskie, obecne II-gie Liceum Ogólnokształcące. Pracę doktorską obronił w roku 1958 na UJ. Profesorem zwyczajnym został w 1977 roku. W latach 1996–99  pełnił funkcję dyrektora Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 1971 roku pracował także w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN.

Profesor Grotowski był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, gdzie przewodniczył Komisji Astrofizyki. Należał do Europejskiego Towarzystwa Fizycznego i Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego. Poza fizyką, jego pasją były wspinaczki górskie, żeglarstwo, speleologia.

Kazimierz Grotowski był starszym bratem Jerzego Grotowskiego, pochodzącego z Rzeszowa wybitnego reformatora teatru. W czasie wojny obaj przebywali z matką u rodziny w podrzeszowskiej Nienadówce.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj