Niedługo rocznica Powstania Warszawskiego. Polskie Radio Rzeszów pamięta
Fot. Archiwum

Zbliża się 73. rocznica Powstania Warszawskiego. Na antenie Polskiego Radia Rzeszów przez ponad 2 miesiące w specjalnym dźwiękowym kalendarium będziemy opowiadać dzień po dniu historię wydarzeń z 1944 roku. Przypomnimy bohaterów, wydarzenia i miejsca każdego z 63 dni wielkiego zrywu, a także to co działo się w przeddzień Powstania i dwa dni po jego zakończeniu. Zaczynamy 31 lipca.

Kalendarium powstało przy współpracy z rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Jak przypomniała jego rzeczniczka Katarzyna Gajda - Bator - Powstanie Warszawskie było największym bohaterskim zrywem powstańczym podczas całej II wojny światowej. Wielu młodych ludzi, którzy mieli przed sobą perspektywę całego życia, zdecydowało się jednak walczyć za ojczyznę. Dlatego nie możemy zapomnieć o ofiarach i bohaterach Powstania Warszawskiego. To jest element naszej narodowej tożsamości.

Dźwiękowe kalendarium Powstania Warszawskiego będzie emitowane na naszej antenie od poniedziałku do soboty o 8.40. W niedzielę po serwisie informacyjnym o 9:00.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj