Nie żyje Marian Konieczny, twórca słynnego rzeszowskiego pomnika
Fot. Archiwum

W wieku 87 lat zmarł rzeźbiarz prof. Marian Konieczny, twórca rzeszowskiego pomnika Czynu Rewolucyjnego. To najbardziej rozpoznawalna, nie tylko w kraju - wizytówka stolicy Podkarpacia. Jednym z jego najbardziej znanych dzieł jest pomnik Bohaterów Warszawy, czyli warszawska Nike.

Marian Konieczny związany był z Krakowem, ale stworzył bardzo wiele monumentów rozsianych po całym kraju. To chociażby pomniki Jana Matejki i Wincentego Witosa w Warszawie, Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie czy Jana Zamojskiego w Zamościu. Jako uczeń Xawerego Dunikowskiego, najchętniej wypowiadał się w konwencji realistycznej.

Krytycy często zarzucali mu, że nie zauważa zmian, które dokonują się w sztuce. Rzeźby Koniecznego podobały się jednak tak w czasach PRL-u, jak i po 1989 roku. Świadczą o tym nowe zamówienia, np. na monumentalne Epitafium Królewskie w Archikatedrze Poznańskiej z 1995 roku czy Pomnik Jana Pawła II przed bazyliką w Licheniu, który stanął w 1999 roku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 21 Sty, 2019
  Spór o szefa sejmikowej Komisji Rewizyjnej trwa
  Spór o szefa sejmikowej Komisji Rewizyjnej trwa
  Przewodniczący podkarpackiej Platformy Obywatelskiej poseł Zdzisław Gawlik zapowiedział,że klub Koalicji Obywatelskiej będzie nadal zgłaszał Andrzeja Szlęzaka na szefa sejmikowej Komisji...
 • 21 Sty, 2019
  W Rzeszowie lekcje o mowie nienawiści.
  W Rzeszowie lekcje o mowie nienawiści.
  W rzeszowskim Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 9 nauczyciele prowadzą z uczniami zajęcia o mowie nienawiści. Takie lekcje mają...
 • 21 Sty, 2019
  Ponad 150 wystawców na targach ślubnych
  Ponad 150 wystawców na targach ślubnych
  Czy da się zorganizować całe wesele w jeden weekend? Odpowiedź na to pytanie 19 i 20 stycznia poznały przyszłe pary...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj